Czy ścianki działowe we wnętrzach należy izolować termicznie?

Budowa ścianek działowych wewnątrz obiektów to znakomity sposób na szybki podział dużych pomieszczeń i wygospodarowanie dodatkowego miejsca do pracy czy wypoczynku. Ścianki te umożliwiają dowolną zmianę aranżacji przestrzeni i dopasowanie układu pomieszczenia do aktualnych potrzeb użytkowników. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy wewnętrzne ścianki działowe należy izolować termicznie. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto budować ścianki działowe?

Ścianki działowe to popularne rozwiązanie konstrukcyjne stosowane przez wielu inwestorów wykańczających wnętrza. Z czego wynika tak duża popularność tych ścian? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę łatwość budowy i ewentualnej rozbiórki. W przeciwieństwie do grubych ścian nośnych ścianki działowe nie przenoszą żadnych obciążeń konstrukcyjnych budynku, więc ich usunięcie nie narusza konstrukcji obiektu. Niska masa sprawia, że można stawiać je w praktycznie dowolnym miejscu na stropie. Trzeba jednak pamiętać o określeniu ich lokalizacji w projekcie domu. Ściany działowe wykonywane są najczęściej z cegły lub pustaków ściennych szczelinowych. Dużą popularnością cieszą się też konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych, które mocuje się do drewnianego lub stalowego szkieletu.

Ścianki działowe a izolacja termiczna

Wykonanie izolacji termicznej ścianek działowych nie jest obowiązkowe, jednak może przysłużyć się poprawie komfortu termicznego mieszkańców oraz doprowadzić do ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem obiektu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się dystrybucją i sprzedażą izolacji technicznych oraz budowlanych: Izolacja od wewnątrz to rozwiązanie polecane szczególnie mieszkańcom budynków wielorodzinnych, np. miejskich bloków. Gdy wykonanie dodatkowego ocieplenia od zewnątrz nie jest możliwe, a w mieszkaniu pojawia się problem przemarzających ścian, jedynym wyjściem z sytuacji może okazać się izolacja od wewnątrz. Izolacja termiczna ścianek działowych jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku mieszkań znajdujących się w starych kamienicach będących pod nadzorem konserwatora zabytków. Jest to znacznie szybszy sposób na ocieplenie mieszkania niż staranie się o zgodę na remont elewacji.

Jakie materiały wykorzystywane są do izolacji termicznej ścianek działowych?

Do izolacji termicznej ścianek działowych najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. To materiał charakteryzujący się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu doskonale sprawdza się w docieplaniu pomieszczeń. Wełna, szczególnie szklana, bardzo dobrze chłonie również dźwięki, więc przy okazji jest doskonałym izolatorem akustycznym. Izolacja ścian działowych wełną mineralną zapobiega ulatnianiu się ciepła z wewnątrz pomieszczenia, a dodatkowo redukuje hałas, nie dopuszczając do przedostawania się dźwięków pomiędzy pokojami. Prowadzi to do zwiększenia komfortu i poczucia intymności wśród osób przebywających w budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *