Jedną z nowości jest Karta Bezpieczeństwa COVID-19. Jest to inicjatywa, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów rynku nieruchomości. Dzięki tej karcie możliwe jest spotkanie z projektantem lub inwestorem – klient z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymuje odpowiednie instrukcje na skrzynkę mailową. Informacje zawierają procedury dotyczące prezentacji danej nieruchomości, obowiązków sanitarnych (np. noszenie maseczek) i czynności odbywających się w kancelarii notarialnej. Co jeszcze zmieniło się na rynku nieruchomości?
Wpływ pandemii na rynek nieruchomości
Budowa nowych nieruchomości nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak przed początkiem pandemii. Jest to związane z wyższymi stopami procentowymi, przez które trudniej jest uzyskać finansowanie danej inwestycji. Jest to związane ze zwiększeniem rat kredytów hipotecznych, z powodu czego wiele osób zdecydowało się odłożyć w czasie wzięcie pożyczki. Banki coraz skrupulatniej weryfikują zdolność kredytową, co sprawia, że potencjalni klienci mają coraz więcej problemów z uzyskaniem kredytu.
Podwyższenie stóp procentowych sprawia, że rynek nieruchomości zmaga się tak samo z pandemią COVID-19, jak i pozostałe sektory gospodarcze. Coraz więcej osób rezygnuje z wynajmu krótkoterminowego, co sprawia, że ceny nieruchomości rosną przede wszystkim w małych miejscowościach. Na rynek nieruchomości ma również wpływ decyzja wielu pracodawców o przejściu na pracę zdalną. W wyniku tego coraz mniej przedsiębiorców wynajmuje duże przestrzenie biurowe.
Podobnie sytuacja wygląda względem uniwersytetów. Studenci odpowiadają za znaczny odsetek wynajmu długoterminowego w dużych miastach. Gdy uniwersytety przechodzą na nauczanie zdalne, wtedy większość z nich powraca do domów rodzinnych – tym samym obniżają się ceny wynajmu mieszkań w Łodzi, Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu. Jednakże trzeba pamiętać o inflacji, która potencjalne obniżki może równoważyć.
Czy kupować nieruchomości w trakcie pandemii?
Niestety ceny nieruchomości cały czas idą w górę, co szczególnie zauważalne jest w dużych miastach. Decyzja o zakupie nieruchomości powinna być uzależniona od indywidualnej sytuacji finansowej. Coraz trudniej spotkać atrakcyjne oferty na rynku, dlatego aktualnych informacji warto szukać na stronach, takich jak Sempre Nieruchomości.
Najlepiej jest nie przesuwać w czasie zakupu domu i mieszkania na później, ponieważ ceny cały czas rosną. Zwłoka o kilka miesięcy może zakończyć się znacznym zwiększeniem kwoty, co spowoduje, że wymarzona nieruchomość będzie poza naszym zasięgiem.