Żaluzje pionowe, czyli tzw. verticale możesz wykorzystać w wielu pomieszczeniach. Mają całkiem sporą rzeszę zwolenników, gdyż są bardzo estetyczne i wpasowują się w nowoczesne wzornictwo, które obecnie jest najbardziej lubianym nurtem aranżacji wnętrz. Ten krótki artykuł ma za zadanie przybliżyć Ci zasadę ich montażu, działania, rodzajów oraz możliwości wykorzystania. Za chwilę sam przekonasz się, że verticale posiadają mnóstwo zalet – podpowiada przedstawiciel firmy oferującej dekoracje okienne CzechRolety.pl.
Jak działają żaluzje pionowe?
Żaluzje pionowe składają się z kilku podstawowych części, jest to szyna, lamele, mechanizm sterujący oraz wszelkie akcesoria służące do montażu. Generalnie montaż żaluzji pionowych nie należy do zbyt skomplikowanych, więc każdy może z łatwością przystąpić do ich zainstalowania. Żaluzję montuje się do sufitu lub do ściany – wybór powinien być zgodny z Twoimi preferencjami.
Lamele przyczepione są do szyny, która równocześnie jest ich drogą migracji. Każdy lamel zakończony jest obciążnikiem, aby zniwelować możliwość niekontrolowanego przemieszczania się. Dodatkowo, dla większego zabezpieczenia lamele połączone są łańcuszkiem. Mechanizm sterujący może być elektryczny lub manualny. W wersji manualnej sterowanie odbywa się przy pomocy łańcuszka, a w elektrycznej z wykorzystaniem napędu systemowego. Lamele możesz ustawić pod dowolnym kątem, a w razie potrzeby przesunąć do jednego boku i całkowicie odsłonić okno lub inny obiekt. Sterowanie żaluzją odbywa się od lewej do prawej lub od prawej do lewej. Obsługa żaluzji pionowej jest bardzo prosta i intuicyjna.
Z jakich materiałów mogą być wykonane verticale?
Najczęstszym rodzajem materiału z jakiego wykonane są verticale jest materiał tekstylny. Są to tkaniny trwałe, antystatyczne, w różnych kolorach i wzorach. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa możesz wybrać materiał z atestem higienicznym lub atestem niepalności. Z uwagi na bardzo szeroką gamę kolorystyczną bardzo łatwo dopasujesz je do aranżacji wielu wnętrz. Dla podniesienia walorów estetycznych możesz kupić żaluzje pionowe z ciekawą teksturą. Oprócz materiałów tekstylnych verticale mogą być wykonane z drewna. Również mają swój urok, który będzie współgrał z wystrojem bardziej klasycznym i będzie ocieplał wnętrze.
Ogromną zaletą żaluzji pionowych jest łatwość czyszczenia. Po pierwsze kurz nie osadza się na nich zbyt intensywnie. Jednakże okresowe czyszczenie jest jak najbardziej wskazane. W tym celu wystarczy, że użyjesz suchej szmatki lub specjalnej miotełki i przetrzesz każdy lamel oraz elementy dodatkowe. Gdy zauważysz znacznie trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, możesz zdemontować lamele i je wyprać. Pranie materiału musi być delikatne, aby nie uszkodzić jego struktury. Lamele warto dodatkowo zabezpieczyć, np. włożyć do siateczki i zastosować delikatne detergenty. Cała procedura wygląda jak pranie tapicerki meblowej. Czasami warto zainwestować w ozonowanie, które oprócz dokładnego czyszczenia gwarantuje dokładną dezynfekcję.
Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe?
Żaluzje pionowe bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych, ale też w palcówkach oświaty, gabinetach lekarskich, klinikach, gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu, hotelach, a także w domach prywatnych. Ich prosta obsługa, szybki montaż i łatwość utrzymania w czystości przemawia na ich korzyść. Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie ich w salonie. Dodatkowo są świetnym elementem aranżacji, który ogranicza napływ promieni słonecznych. Oprócz zasłaniania okien, dobrze sprawdzają się jako element zasłaniający jakiś konkretny obiekt np. obraz na ścianie. Bardzo dobrze sprawdzają się również jako element tworzenia strefy prywatności np. w gabinetach kosmetycznych. Jeżeli jednak wciąż nie przekonaliśmy Cię dlaczego rolety przeważają nad żaluzjami, gorąco zachęcamy do lektury artykułu: co wybrać, rolety czy żaluzje?