Listwy podłogowe – samodzielny montaż krok po kroku

Listwy przypodłogowe montuje się na różne sposoby, a to w zależności od rodzaju samej listwy. Oczywiście zasada zawsze pozostaje jedna – ma być estetycznie i elegancko. Dla samodzielnego montażu nie wszystkie rozwiązania mogą okazać się wystarczająco proste do wykorzystania i nie dadzą najlepszego efektu.

Dlatego mówiąc o laiku i samodzielnym montaży zwróćmy uwagę na trzy podstawowe metody:

  • Przykręcanie;
  • Klejenie;
  • Przyklejanie za pomocą taśmy.

Oczywiście wszystko zależy od materiału, z jakiego zrobione są listwy i ich rodzajów. Nie w każdej sytuacji uzyskany efekt może spełnić nasze wymagania, dlatego przed pracą warto dobrze zastanowić się nad wyborem.

Jak samodzielnie zamontować listwy?

Tradycyjną metodą jest przykręcenie listew do ściany. Wykorzystujemy do tego celu wkręty, które najczęściej powinny znajdować się co około 50 cm. W ten sposób możliwe jest dokładne przyleganie listwy do ściany, wtedy gdy jest ona delikatnie krzywa. Ten sposób spotykany jest najczęściej przy listwach systemowych z tworzywa lub z drewna.

  • Odmierzamy miejsca wiercenia;
  • Nawiercamy miejsca na kołki;
  • Mocujemy wkrętami listwę z klipsami montażowymi;
  • Na listwę, która przylega do ściany, nakładamy listwę właściwą. Taką, która wykończy podłogę i zakryję miejsce mocowań.

Dzięki temu możliwe jest estetyczne wykończenie i duża trwałość samych listew.

Sposobem najczęściej wykorzystywanym wydaje się wykorzystanie kleju przy montażu. W tym przypadku zakładanie listew jest jeszcze łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, aby klej, który wykorzystamy, był przeznaczony dokładnie do takiego typu listew, jakie chcemy założyć. Ważne jest także podłoże. Musimy trzymać się szczegółowych instrukcji kleju, która zagwarantuje nam, że efekt będzie nie tylko estetyczny, ale także trwały.

  • Najpierw powinniśmy oczyścić ścianę z zabrudzeń;
  • Następnie dokładnie odmierzyć i przygotować sobie długość listwy;
  • I w zależności od instrukcji dla danego kleju wystarczy nanieść klej na czyste już powierzchnie i docisnąć listwy w takim miejscu, aby efekt był w pełni satysfakcjonujący.

Oczywiście wszystko zależy od samego kleju. Istnieją rozwiązania jednoskładnikowe, ale także bardziej profesjonalne, które należy wymieszać przed użyciem. Ważne jest to, aby trzymać się dokładnych instrukcji użytkowania, a sam klej powinien być dobrany pod kątem wykorzystywanych listew i miejsca klejenia.

Ostatnim rozwiązaniem jest wykorzystanie taśmy. To najbezpieczniejsza alternatywa, która jest najprostsza do użycia przez laika. Oczywiście nadal musimy zadbać o czystość ścian i miejsc klejenia, ale taśma nie wysycha i nie brudzi. Praca jest znacznie łatwiejsza, a efekt bardzo estetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *