Co zawiera dokumentacja techniczno-ruchowa rusztowania?

Rusztowania to nieodłączny element wszelkich prac budowlanych, montażowych, a także remontowych. Są tymczasowymi konstrukcjami, które w łatwy i szybki sposób można złożyć oraz rozłożyć. Sposoby ich montażu, demontażu, a także ogólnych zasad eksploatacji wyznaczają przepisy prawne, które wskazują na to, że mogą przy nich pracować tylko osoby do tego uprawnione. Dowiedz się, co zawiera dokumentacja techniczno-ruchowa rusztowania.

Rusztowania – podstawowe informacje

Rusztowania od wielu lat służyły głównie do prac wysokościowych. Ich pierwsze drewniane czy bambusowe wersje powstawały już w czasach starożytnych. Dopiero w 1913 roku po raz pierwszy do ich konstruowania użyto złącze, które łączyło stalowe rury – okazało się to przełomowym wydarzeniem w historii rusztowań. Nowoczesne rusztowania powstają głównie ze stali, choć popularne są również warianty z aluminium. Muszą spełniać wiele surowych przepisów prawnych, aby mogły zostać użyte, ponieważ ich stosowanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Firma S.K.A.T. specjalizuje się w sprzedaży, a także wynajmie rusztowań aluminiowych, które są obecnie bardzo popularnym wariantem. Warto skorzystać z oferty ich wynajmu – szczególnie gdy realizacje projektów są jednorazowe lub długoterminowe.

Dokumentacja techniczno-ruchowa rusztowania – o czym mówi?

Dokumentacja techniczno-ruchowa rusztowania to coś, bez czego specjaliści montujący, demontujący i eksploatujący całą konstrukcję nie mogą zacząć pracy. Zawierają się tu m.in.:

  • opis techniczny rusztowania (jego przeznaczenie, oznakowanie, dane techniczne),
  • ogólne zasady montażu rusztowania (prace, jakie należy wykonać jeszcze przed montażem, kwestie dotyczące podłoża, a więc ich nośności, posadowienia na różnych rodzajach podłoży, informacje dotyczące zwodów, uziemienia, napowietrzania, przewodów elektrycznych),
  • instrukcja montażu konkretnego rusztowania (kotwienie, stężanie, naroża, konsole i narzędzia potrzebne do montażu),
  • zasady eksploatacji rusztowania (przekazanie go do eksploatacji, przeglądy, codzienne, dekadowe i doraźne),
  • informacje o zakotwieniach i stężeniach rusztowania,
  • ogólne normy.

Każdy rodzaj rusztowania posiada własną dokumentację techniczno-ruchową. Zawsze jest ona opatrzona odpowiednimi rysunkami i oznaczeniami, do których trzeba się bezwzględnie stosować.

Aby rusztowania spełniały wszystkie normy, muszą być konstruowane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. Należy pamiętać o tym, że montażem i demontażem mogą zajmować się tylko specjaliści z uprawnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *