Zastosowanie szkła przy wykańczaniu wnętrz

Wraz z rozwojem technologii znacznie zwiększył się zakres zastosowania szkła w przestrzeniach mieszkalnych. Poza jego wykorzystaniem w oknach, witrynach, zabudowach prysznicowych oraz balustradach wewnętrznych i zewnętrznych pojawił się szereg innych możliwości.

Szkło w nowoczesnych wnętrzach

Szkło do przestrzeni mieszkalnych oferuje wiele możliwości aranżacji wnętrz. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami spotykamy również nowe, ciekawe pomysły i innowacyjne produkty wykonane ze szkła. Przykładowo, szkło jest dobrym materiałem na tworzenie ruchomych lub tymczasowych przegród w pomieszczeniach. Mobilne ekrany ze szkła świetnie sprawdzą się w miejscu połączenia kuchni z salonem czy jadalni z kuchnią. Ze szkła mogą być również wykonane drzwi przesuwne, co jest szczególnie doceniane w małych, kompaktowych pomieszczeniach.
Praktycznie żaden dom nie może obyć się bez lustra. Współcześnie produkowane lustra ekologiczne są przyjazne dla środowiska ‒ do ich produkcji nie używa się ołowiu ani rozpuszczalników organicznych.

Szkło bardzo często stanowi typowo dekoracyjny materiał w przestrzeniach mieszkalnych. Do wyboru mamy szeroki wachlarz barw i wzorów szkła dekoracyjnego. Szkło może być barwione na dowolny kolor, a jego tekstura nie musi być gładka. Pozwala to na tworzenie urozmaiconych motywów, takich jak mozaiki, wstawki szkła ornamentowego w meblach, drzwiach lub ścianach. Standardowe meble mogą być urozmaicone poprzez wprowadzanie elementów szklanych, takich jak fronty czy półki, a nawet uchwyty.

Nowoczesne sposoby produkcji pozwalają na uzyskanie coraz lepszych jakościowo szyb, które cechują się wysokimi parametrami ‒ od szyb regulujących dopływ światła poprzez znakomicie izolujące termicznie i akustycznie, aż do dźwiękoszczelnych. Współczesne szkło termoizolacyjne i grzewcze wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, dzięki czemu utrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Szkło może być stosowane w każdym rodzaju decoru. Dobrze komponuje się z drewnem, ceramiką, betonem czy metalem. Może dodatkowo podkreślić charakter pomieszczenia i rozświetlić je.

Szkło alternatywą dla innych materiałów w wykańczaniu wnętrz

Szkło stało się ciekawą alternatywą dla glazury w łazience. Jest idealne do pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć. Nie dość, że jest trwałe i łatwe w pielęgnacji, to nie wymaga konserwacji z biegiem lat. Jest odporne na odbarwienia i ścieranie. Szkło można również ułożyć na ścianach kuchennych nad kuchenką lub w miejscu, gdzie sąsiadują one z blatem roboczym. Wybór wzorów i kolorów jest duży, co pozwala na uzyskanie dowolnego decoru. Szklane elementy wystroju wnętrz szczególnie dobrze pasują do przestrzeni eleganckich, minimalistycznych i nowoczesnych. Nowoczesne technologie produkcji szkła takie jak hartowanie czy laminowanie pozwalają na uzyskanie trwałego i bezpiecznego materiału. Dzięki temu szkło jest również wykorzystywane do produkcji stopni schodów i z powodzeniem zastępuje inne materiały tradycyjnie stosowane w takiej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *