Zalety wysokotemperaturowych pomp ciepła

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w nowoczesnych systemach grzewczych wykorzystujących niskie lub średnie temperatury czynnika grzewczego. Z reguły łączy się je z ogrzewaniem płaszczyznowym. Dostępne są jednak również wysokotemperaturowe pompy ciepła, które można z powodzeniem używać do ogrzewania budynków, w których zamontowane są tradycyjne grzejniki. Czy inwestycja w wysokotemperaturową pompę ciepła jest opłacalna?

Czym wyróżniają się wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła, podobnie jak pompy nisko- i średniotemperaturowe, nie produkują energii cieplnej, tylko ją przetwarzają, pobierając ciepło z otoczenia. Zasadniczą różnicą w przypadku pomp wysokotemperaturowych jest to, że ogrzewają wodę nawet do 70°C (dokładne wartości różnią się między poszczególnymi modelami), dzięki czemu można połączyć je z tradycyjnymi grzejnikami, które pracują w wysokich temperaturach. Pompy typu powietrze/woda są w stanie ogrzewać również wodę użytkową.

Dużą zaletą pomp ciepła jest ich nowoczesny, kompaktowy wygląd – można je zamontować w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na paliwa stałe lub gaz nie emitują zanieczyszczeń i czerpią energię z powietrza, co oznacza, że należą do źródeł energii odnawialnej. Pompę ciepła można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, która zapewni darmową energię elektryczną do zasilania urządzenia.

Kiedy wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła?

Wysokotemperaturową pompę ciepła warto wybrać wtedy, gdy planujemy wymianę źródła ciepła w starszym budynku. Zakup tego typu urządzenia nie pociąga za sobą konieczności wymiany całej instalacji grzewczej i wysokotemperaturowych grzejników. Wysokotemperaturowe pompy ciepła montowane są również wszędzie tam, gdzie jest duże zapotrzebowanie na energię cieplną oraz różne przeszkody w modernizacji budynku, np. w zabytkowych obiektach. W doborze odpowiedniej wysokotemperaturowej pompy ciepła mogą pomóc specjaliści z firm, które je produkują, takich jak Pure Energy.

Pompę można połączyć z tradycyjnym kotłem, dzięki czemu nie trzeba pozbywać się starszego urządzenia grzewczego – kocioł będzie stanowił zapasowe źródło energii cieplnej, przydatne w razie awarii lub wyjątkowo dużych mrozów (wysokotemperaturowe pompy ciepła działają bez problemu również w ujemnych temperaturach źródła dolnego – z reguły producenci określają je na mniej więcej -15°C).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *