Ogrzewanie gazowe to jeden z popularniejszych sposobów na zapewnienie sobie komfortu cieplnego przy jednoczesnej wygodzie użytkowania. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na zakup pieca zasilanego gazem. Coraz częściej tradycyjne urządzenia tego typu zastępowane są przez piece kondensacyjne. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są ich zalety.
Czym się różni piec kondensacyjny od tradycyjnego?
Kotły gazowe przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Mogą występować w wersji tradycyjnej lub kondensacyjnej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z otwartą komorą spalania, co oznacza, że piec pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. W związku z tym w ścianie kotłowni należy zamontować kratkę, która umożliwi dopływ powietrza z zewnątrz. Temperatura spalin wynosi tutaj 100°C, a część z nich jest niewykorzystana i ucieka przez komin. Sprawność tradycyjnego pieca kształtuje się na poziomie do 90%. Drugim rodzajem jest piec kondensacyjny. Od swojego poprzednika różni się przede wszystkim komorą spalania, która w jego przypadku jest zamknięta. Oznacza to, że kocioł może pobierać powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku, np. za pomocą szachtu kominowego lub też specjalnej rury wyprowadzonej przez ścianę zewnętrzną. W związku z tym nie ma konieczności doprowadzania powietrza do wewnątrz kotłowni, co może przekładać się na wychładzania pomieszczenia.
O zasadę działania kotła kondensacyjnego zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl.
Zasada działania kotła kondensacyjnego polega na tym, że wykorzystuje on ciepło zawarte w parze wodnej powstałej w wyniku spalania gazu ziemnego, który zawiera wodór. Aby odzyskanie ciepła z pary wodnej było możliwe, spaliny przepuszczane są przez wymiennik ciepła o dużej powierzchni. Woda, która go omywa, schładza jednocześnie spaliny do punktu rosy pary wodnej, a tym samym odbiera ich energię. Dzięki temu kocioł jest w stanie wytwarzać spaliny, które mają zdecydowanie niższą temperaturę niż w tradycyjnych kotłach. Podczas, gdy w piecach tradycyjnych temperatura wynosi ponad 100⁰C, w piecach kondensacyjnych kształtuje się ona na poziomie 45⁰C.
Dlaczego warto zdecydować się na piec kondensacyjny?
Piec kondensacyjny to coraz popularniejsze rozwiązanie ze względu na liczne zalety. Za najważniejszą należy uznać bardzo wysoką sprawność, która może wynosić nawet 109% i mniejsze zużycie gazu w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Wszystko to przekłada się na dużą efektywność grzewczą i ma realny wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Piece charakteryzują się także wysokim stopniem zautomatyzowania i łatwą regulacją mocy, co sprawia, że są w zasadzie bezobsługowe. Do ich niebywałych zalet należy także zaliczyć brak stałych produktów spalania, dzięki czemu proces spalania jest czysty, a piec nie wymaga czyszczenia. Wykorzystanie gazu sprawia również, że nie ma konieczności składowania paliwa i zagospodarowania na nie odpowiedniej ilości miejsca. Jako że kotły tego typu charakteryzuje łatwość montażu, bez problemu można je zainstalować w niewielkim pomieszczeniu. Nie musi być ono specjalnie oddzielone od części mieszkalnej, ponieważ praca kotła jest cicha. Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo, ponieważ wykorzystanie zamkniętej komory spalania nie stwarza ryzyka przedostania się spalin do pomieszczenia. Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest fakt, że spalanie gazu to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Gazowe piece kondensacyjne to urządzenia o licznych zaletach. Dzięki tej nowoczesnej technologii straty ciepła są zminimalizowane, co ma realne przełożenie na niższe koszty eksploatacji i pozwala znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.