Wielkie maszyny – rekordy na ziemi i w powietrzu

Świat wielkich maszyn i konstrukcji budzi ogromne zainteresowanie wśród fanów motoryzacji i sprzętu wojskowego. Nic dziwnego, jeżeli mamy do czynienia z istotnymi potworami o gigantycznych wymiarach, wadze i zapewniającymi niebagatelne osiągi. Sprawdźmy zatem, jaki jest najszybszy pociąg świata, najcięższy czołg II Wojny Światowej oraz największy samolot, który co ciekawe niejednokrotnie odwiedził również i Polskę.

Magnetyczna błyskawica na torach

Najszybszy pociąg na świecie to istny cud techniki, który może poruszać się z prędkością aż 620 km/h. Nie powinno również dziwić miejsce jego powstania. 21-metrowy prototyp super szybkiego pociągu powstał w Chinach i nazwano go Maglev HTS. Do poruszania wykorzystuje on zjawisko oddziaływania magnetycznego. Tym samym pociąg ten wykorzystywać będzie ogromne pokłady energii elektrycznej, co z drugiej strony wynagrodzone będzie niemal bezszelestnym przemieszczaniem się i to z ogromną prędkością ponad 620 km/h. Pikanterii dodają również plany zbudowania specjalnego tunelu próżniowego, który z połączeniu z technologią magnetyczną pozwalałby na przemieszczanie się pociągu z prędkością nawet 1000 km/h.

Największy czołg świata

Kolejny światowy rekord został ustanowiony już w okresie II Wojny Światowej. Mianowicie chodzi tutaj o największy czołg świata – Panzerkampfwagen VIII Maus. Ta forteca na gąsienicach w gruncie rzeczy nie doczekała się seryjnej produkcji, ale wyprodukowano dwie wersje prototypowe. Czołg ten miał docelowo ważyć niespełna 190 ton i mierzyć nieco ponad 10 metrów długości. Oprócz solidnego opancerzenia, miał zostać wyposażony w najsilniejsze działo przeciwpancerne tamtego okresu – armatę 128mm KwK 44 L/55. Niestety z wielu powodów – w tym czysto użytkowych (ogromna masa, wysokie spalanie, niska prędkość poruszania się) czołg ten nie doczekał się w pełni wyposażonej wersji bojowej.

Gigant w powietrzu

Masa największego czołgu świata z pewnością zrobiła wrażenie, prawda? A co, gdyby jeszcze cięższy pojazd mógł wzbić się w powietrze? Przedstawiamy największy samolot na świecie – An-225 Mrija. Ten kolos może bez trudu wznieść się w powietrze nawet przy masie całkowitej sięgającej 640 ton! To istny obłęd, a co lepsze ładowność tego kolosa sięga aż 250 ton! Co z osiągami? Tutaj również ciężko sobie wyobrazić sobie możliwości tego transportowego giganta, ponieważ jego prędkość przelotowa to aż 800 km/h. W dodatku z pełnym ładunkiem samolot ten może pokonać odległość nawet 4500 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *