Fotele biurowe są wyposażone w wiele funkcji, które mają poprawić komfort ich użytkowania. Jednym z nich jest wspomniane zabezpieczenie anti-shock, jakie stosuje się teraz w większości nowoczesnych krzeseł obrotowych – podobne „udogodnienie” chroni plecy przed uderzeniem oparcia, kiedy zwalnia się jego blokadę. Na czym jednak dokładnie polega taki mechanizm?
Krzesła obrotowe pozwalają na regulację niemal wszystkich elementów swojej konstrukcji, co umożliwia ich dostosowanie do indywidualnego użytkownika i przyjęcie najkorzystniejszej dla niego pozycji. „Personalizacja” fotela biurowego jest szczególnie ważna dla osób pracujących w trybie siedzącym, ponieważ dyskomfort szybko przeradza się w znużenie i ból. Niepoprawna postawa ciała może też skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a przynajmniej – stanie kręgosłupa. Jakie znaczenie ma więc tutaj funkcja anti-shock, polecana przez wielu ekspertów?
Mechanizm i zalety „anti-shocka” w fotelach biurowych
Opisywane zabezpieczenie zapobiega gwałtownemu uderzeniu oparcia w plecy, gdy zwolni się blokadę z wybranej wcześniej pozycji. Mebel zmienia swoje parametry dopiero pod wpływem nacisku, kiedy jego użytkownik mocniej pochyli się do tyłu lub pociągnie za „kluczową część” do przodu. Jak tłumaczą eksperci z firmy Sitplus, funkcja anti-shock wykorzystuje tutaj system hamujący, który może być oparty m.in. na specjalnych siłownikach czy sprężynach. Mechanizm czasem obejmuje swoim działaniem także regulację głębokości siedziska oraz jego nachylenia.
„Udogodnienie” jest niezwykle przydatne przy codziennej, wielogodzinnej eksploatacji krzesła obrotowego. W trakcie pracy i nauki (zwłaszcza zdalnej) użytkownicy często zmieniają pozycję, przez co mogą być narażeni na nagłe uderzenie oparcia. Funkcja anti-shock ogranicza jednak podobne „ryzyko”, dzięki czemu da się bezproblemowo oraz wygodnie ustawić mebel. Fotele obrotowe, które są wyposażone w proponowany mechanizm, cieszą się wysoką popularnością wśród osób na tzw. home office, a także młodzieży interesującej się grami komputerowymi.
Fotele biurowe – poszczególne możliwości regulacji
Krzesła powinny umożliwiać zmianę „parametrów” w różnorodnych częściach konstrukcji, aby osoba, która na nich siedzi mogła przyjąć wygodną pozycję oraz wytrzymać kilka godzin przed ekranem bez większego dyskomfortu. Regulacja w fotelu biurowym może zatem obejmować:
- siedzisko,
- oparcie,
- podłokietniki,
- zagłówek.
Większość z tych elementów jest dostosowywana niezależnie od siebie, jednak siedzisko oraz oparcie mogą mieć regulację „synchroniczną”.