W co powinna być wyposażona dobra szafka w przebieralni basenowej?

W każdej przebieralni przy basenie czy w aquaparku muszą stać zespoły zamykanych szafek przeznaczonych do przechowywania ubrań, toreb i innych rzeczy osobistych. Ich liczbę należy dopasować do pojemności pływalni, a więc maksymalnego ruchu gości na terenie obiektu. W dużych i nowoczesnych aquaparkach szatnie organizowane są najczęściej w jednym, wspólnym pomieszczeniu dla wszystkich gości bez względu na płeć, a w sąsiedztwie mebli ustawione są indywidualne przebieralnie zamykane od wewnątrz. Mniejsze pływalnie często mają natomiast podzielone szatnie na części dla kobiet i mężczyzn, w których nie ma zamykanych kabin na zmianę ubrań.

Bez względu na sposób organizacji szatni na basenach, halach sportowych czy w klubach fitness ich podstawowym wyposażeniem są szafki ubraniowe – mówi specjalista z firmy Sanipol, zajmującej się projektowaniem i wykonywaniem zabudowy w przebieralniach i pomieszczeniach sanitarnych w budynkach publicznych. – Każda z nich powinna mieć komorę o wielkości, która pozwoli zmieścić w środku ubrania łącznie z okryciami zimowymi oraz obuwie i torbę. W ich ergonomicznym rozłożeniu powinno pomagać wyposażenie wnętrza szafki.

Wymiary i ustawienie szafek w przebieralniach

Najczęściej spotykanym modelem szafek w szatniach przy basenach są proste komory o kształcie prostopadłościanu. Standardowe wymiary pojedynczego schowka wynoszą około:

  • wysokość – 180 cm;
  • głębokość – 41 cm;
  • szerokość – 40 cm.

Moduły te ustawiane są w rzędach jeden przy drugim, a taka konstrukcja często jest wyposażona dodatkowo w zintegrowaną ze stelażem ławeczkę o szerokości ok. 30 cm. To rozwiązanie z reguły stosuje się, gdy meble stoją dookoła pomieszczenia przy jego ścianach. Zabudowa zajmuje wtedy najmniej miejsca i pozostawia dużo wolnej przestrzeni na środku. W innej wersji szafki ustawia się w swobodne rzędy w poprzek dużego pomieszczenia. Wtedy ławki dla przebierających się osób znajdują się często pomiędzy rzędami szafek, a więc nie są zintegrowane z pozostałą zabudową.

Komory szafek nie mogą stać bezpośrednio na ziemi ze względu na konieczność utrzymania pod nimi idealnej czystości. Mocuje się je więc do metalowych nóżek, a wolna przestrzeń pod szafkami umożliwia szybkie i dokładne mycie podłogi.

Wyposażenie wewnętrzne szafek w obiektach sportowych

Wewnętrzna przestrzeń każdej komory jest zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwić zmieszczenie w środku wszystkich rzeczy osoby korzystającej z basenu. Przede wszystkim szafki mogą być wyposażone w dodatkową górną półeczkę. Do jej dolnej powierzchni mocowany jest na stałe dwu- lub trzyramienny wieszak. W ten sposób pozostawione rzeczy można rozłożyć w całej przestrzeni komory:

  • na dole – buty;
  • na wieszaku – ubrania wierzchnie;
  • na półeczce – torba i inne rzeczy osobiste.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdej szafki basenowej jest zamek montowany w drzwiach. Tradycyjnym i najprostszym rozwiązaniem jest zamknięcie na kluczyk. Firma realizująca zabudowę powinna w takim wypadku dostarczyć również komplet opasek, do których będą mocowane klucze. W wypadku zamków uruchomianych impulsem elektrycznym wystarcza sama opaska. Mechanizm jest uruchamiany po zbliżeniu opaski, a cewka elektryczna przetwarza sygnał i odblokowuje lub blokuje drzwi. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są zamki wrzutowe na monety.

Zabudowa z płyt HPL

Najczęściej obecnie wykorzystywanym materiałem do budowy szafek i kabin w przebieralniach basenowych są płyty HPL. To laminat, który otrzymywany jest z połączenia termoutwardzalnych żywic syntetycznych z warstwami papieru. Formuje się go w wysokiej temperaturze i pod bardzo dużym ciśnienie, ale powstały w ten sposób materiał ma wyjątkowe właściwości.

Przede wszystkim jest zupełnie odporny na działanie wody i wilgoci. Ma to duże znaczenie dla właściwego urządzenia basenów i aquaparków, bo w przebieralniach na ich terenie zawsze panuje podwyższony poziom wilgotności. Zabudowa z płyt HPL spełnia także wysokie wymagania sanitarne, ponieważ jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Można ją myć wodą z domieszką zwykłych detergentów, a brud łatwo znika z takiej powierzchni.

Poza tym laminat jest bardzo wytrzymały i trwały. Trudno go uszkodzić w sposób przypadkowy i zachowuje dobry wygląd na długie lata. Sprzedawany jest w szerokiej gamie kolorów, więc można z niego tworzyć bardzo ciekawe i estetyczne aranżacje. Płyty są dość lekkie i bardzo łatwe w obróbce oraz montażu – do budowy szafek wykorzystuje się najczęściej laminat o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów. Szafki z płyt HPL spotyka się nie tylko na basenach i w aquaparkach, ale także w innych obiektach sportowych, placówkach oświatowych i handlowych czy w zakładach pracy. Z tego materiału powstają także estetyczne zabudowy w toaletach i umywalniach wielu instytucji publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *