Urządzamy ogród – drewniane ozdoby w ogrodzie

Ozdoby z drewna do ogrodu to ostatni hit w aranżacji przydomowych działek. Drewno stanowi podstawowy materiał budowlany już od wieków. Obecnie projektanci tworzą z niego ciekawe dekoracje do ogrodów. Materiał ten jest łatwy w obróbce i bardzo dobrze prezentuje się praktycznie w każdej aranżacji. Należy jednak pamiętać, by prawidłowo dbać o wszystkie drewniane elementy, jakie mamy w ogrodzie. Jakie ozdoby wybrać do ogrodu i jak o nie dbać?

  1. Dlaczego warto wybrać drewniane ozdoby do ogrodu?
  2. Co może sprawiać, że drewno niszczeje?
  3. Jak dbać o drewno?

Dlaczego warto wybrać drewniane ozdoby do ogrodu?

Drewno jest naturalnym materiałem, który bardzo dobrze komponuje się z otoczeniem. Drewniane dekoracje ogrodowe mogą mieć bardzo różny styl. Dzięki temu, że producenci zadbali o dużą różnorodność, ozdoby będą pasowały do wielu różnych ogrodów. Mówiąc „dekoracje z drewna do ogrodu”, nie mamy na myśli tylko figurek. W ogrodzie pięknie będą się prezentowały drewniane donice, studnie, domki dla zwierząt, stoliki. Wszystkie te elementy pozwolą stworzyć na naszej działce niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy przy tym, żeby nie przesadzać z liczbą drewnianych figurek czy rustykalnych i romantycznych ozdób, ponieważ w pewnym momencie mogą wyglądać dość kiczowato. Dlatego drewno warto połączyć z innymi materiałami, na przykład z metalem. Niezależnie od tego, jakie ozdoby wybierzemy, musimy pamiętać, że o drewno trzeba dbać.

Co może sprawiać, że drewno niszczeje?

Odpowiednia impregnacja drewna jest konieczna, jeśli chcemy, aby ozdoby w ogrodzie pięknie wyglądały przez długi czas. Preparaty oraz wskazówki dotyczące ochrony drewnianych elementów można znaleźć pod następującym linkiem: http://dekoracjadrewna.pl/. Kupując drewniane ozdoby do ogrodu, warto wcześniej dopytać, czy przedmiot został zaimpregnowany. Na stan drewna może bowiem wpływać wiele czynników. Przede wszystkim są to warunki atmosferyczne. Ozdoby drewniane stojące w ogrodzie będą wystawiane zarówno na deszcze, silne wiatry, jak i intensywne promienie słoneczne. Wilgoć może sprawić, że pojawi się pleśń. Kolejny czynnik to pasożyty. Jak zatem dbać o drewniane ozdoby ogrodowe?

Jak dbać o drewno?

Nienaganny stan drewna można osiągnąć dzięki odpowiednim preparatom. Impregnat bądź farba powinny być dobrane do sposobu, w jaki dany przedmiot będzie używany. Farby i impregnaty mają bowiem różne poziomy twardości. Dlatego inną farbę wybierzemy przy malowaniu podłogi drewnianej altanki, a inną przy zwykłej ozdobie. Preparaty te pokrywają drewno specjalną warstwą ochronną. To właśnie dzięki niej drewniane ozdoby mogą stać na zewnątrz. Nie widać tedy na nich złego oddziaływania czynników atmosferycznych bądź szkodników.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *