Dobór zapraw do spoinowania uzależniony jest między innymi od przewidywanych obciążeń, jakim będzie poddawana wybrukowana nawierzchnia, a także od miejsca ich zastosowania. Od spoin wymaga się również zachowywania odporności na wodę, mróz i środki do odladzania dróg. Podpowiadamy jak odpowiednio dobrać fugę do warunków, w jakich będzie użytkowana.
Przy układaniu kostki brukowej na podbudowie betonowej w obszarach średnio i mocno obciążonych ruchem kołowym, np. na rondach i placach do zawracania, głównych drogach czy parkingach dla samochodów ciężarowych i autobusów, a także na mostach i w kanałach odwadniających, należy stosować zaprawy fugowe nieprzepuszczalne dla wody, odporne na oddziaływanie podwyższonych obciążeń i o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie. Luźne, niezwiązane materiały fugowe ułatwiłyby w tym wypadku penetrację wody w głąb całej konstrukcji i doprowadzałyby do jej permanentnej degradacji.
Fugi na średnie i wysokie obciążenia
W ofercie firmy Sopro dostępne są odpowiednie rozwiązania dla każdego z tych specyficznych wymagań. Odpowiednio do spodziewanego obciążenia i rodzaju okładziny, ułożoną nawierzchnię można zaspoinować zaprawami, które są nieprzepuszczalne dla wody. Do kostki betonowej najlepsza będzie fuga Sopro BSF. Do spoinowania nawierzchni z kamiennej kostki brukowej zaleca się stosowanie zaprawy fugowej Sopro PFM lub wysokowytrzymałej fugi epoksydowej Sopro HFE, a do łamanych płyt kamiennych – zaprawy Sopro TNF.
Do kostki betonowej
Znakomitym rozwiązaniem dla średnio i wysoko obciążonych nawierzchni infrastruktury drogowej na podbudowie sztywnej, takich jak strefy parkingowe i rozładunkowe, uliczki miejskie czy obszary obciążone samochodami osobowymi oraz ciężarowymi, a także w obiektach ogrodowych i architektury krajobrazu, będzie zawierająca tras, szybkowiążąca fuga cementowa do kostki betonowej Sopro BSF. Zaprawa ta przeznaczona jest do fugowania spoin o szerokości od 5 do 30 mm. Idealnie sprawdzi się przy budowie ciągłych struktur, np. kanałów odwadniających, ulic, rond, zatok komunikacyjnych, nawierzchni placów i parkingów oraz do wykończenia placów targowych. Sopro BSF posiada aprobatę techniczną IBDiM.
Do kostki brukowej i kamienia naturalnego
Dla obszarów o średnim i wysokim obciążeniu ruchem, firma Sopro oferuje cementową, szybkowiążącą, zawierającą tras zaprawę do fugowania kostki brukowej Sopro PFM. Fuga ta przeznaczona jest do szczelin o szerokości od 5 do 30 mm. Szczególnie poleca się ją do stosowania na drogach, w mocno obciążonych strefach hamowania i ruchu samochodów ciężarowych oraz autobusów, na rondach i zajezdniach komunikacyjnych, w obszarach usługowych i przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej, ale może być także użyta w małej architekturze ogrodowej i krajobrazowej. Sopro PFM posiada aprobatę techniczną IBDiM.
Alternatywnie, w obszarze dużych obciążeń, takich jak główne ulice, parkingi czy magazynowe strefy załadunku, można użyć fugi epoksydowej do kostki brukowej – wysokowytrzymałej Sopro HFE do spoinowania szczelin o szerokości min. 10 mm. Jest to dwuskładnikowa, nie zawierająca rozpuszczalników, wykonana na bazie emulgującej z wodą żywicy epoksydowej zaprawa do spoinowania okładzin brukowych i z kamienia naturalnego o bardzo szerokim spektrum zastosowań – może być wykorzystana zarówno w strefach lekkiego, średniego, jak i wysokiego obciążenia. Fuga epoksydowa Sopro HFE ma konsystencję szlamu i – podobnie jak Sopro BSF i Sopro PFM – jest nieprzepuszczalna dla wody. Fuga posiada aprobatę IBDiM.
Do łamanych płyt kamiennych
Dla lekkich obciążeń firma Sopro posiada w swojej ofercie fugę z trasem do kostki brukowej Sopro TNF. Jest to hydraulicznie szybkowiążąca zaprawa cementowa wzbogacona trasem reńskim, przeznaczona do spoinowania płyt kamiennych i kostki brukowej , na balkonach i tarasach, w ogrodach i obiektach architektury krajobrazu, w pomieszczeniach oraz na lekko i średnio obciążonych obszarach infrastruktury drogowej o sztywnej podbudowie.
Sopro TNF nadaje się do wypełniania szczelin fugowych o szerokościach od 5 do 40 mm, ale znajduje też zastosowanie przy spoinowaniu płyt kamiennych i betonowych z szeroką fugą o nieregularnej, gruboziarnistej strukturze powierzchni spoiny oraz przy układaniu płyt wielokątnie łamanych. Nadaje się także na podłogi ogrzewane.