Ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV – czy i jak warto z niego korzystać?

Nowy sprzęt elektryczny i elektroniczny posiada gwarancję, na podstawie której można wymienić lub naprawić urządzenie. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego likwidacja usterki u dowolnego serwisanta jest jednak płatna. Gwarancja producenta nie chroni także sprzętu AGD i RTV przed zniszczeniem na skutek zdarzeń losowych. W związku z tym warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia mienia.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest przedłużona gwarancja,
  • jak działa ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD,
  • jak wybrać dobrego ubezpieczyciela.

Żywotność sprzętów gospodarstwa domowego oraz komputerów i telefonów jest coraz krótsza. Urządzenia psują się coraz częściej, a po upływie okresu gwarancji producenta wymagają kosztownej naprawy bądź wymiany. Urządzenia elektroniczne AGD czy RTV są dodatkowo narażona na kradzież oraz uszkodzenia spowodowane zdarzeniami losowymi. Choć zazwyczaj nikt nie przypuszcza, że takie sytuacje mogą się przydarzyć, niestety nie należą one do rzadkości. Zakup ubezpieczenia AGD i RTV może więc pomóc w uporaniu się z trudną sytuacją.

Ubezpieczenie RTV i AGD a przedłużona gwarancja w sklepie

Przy zakupie sprzętu AGD i RTV wiele sklepów oferuje tzw. przedłużoną gwarancję. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, przyjrzyj się dokładnie ofercie. W rzeczywistości nie otrzymujesz bowiem dodatkowego okresu ochrony od producenta ani od sklepu. Jest to ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD oferowane przez firmę zewnętrzną (ubezpieczyciela). Sklep jest tu tylko pośrednikiem przy podpisywaniu umowy: nie uczestniczy więc w naprawie sprzętu ani zwrocie kosztów za sprzęt.

Pamiętaj jednak, że dodatkowe ubezpieczenie RTV i AGD możesz znaleźć również na własną rękę.

Ubezpieczenie RTV i AGD – co to jest i jak działa?

Ubezpieczenie telefonu, RTV, AGD i innych sprzętów jest zazwyczaj częścią ubezpieczenia mienia. W zależności od wariantu polisy możesz otrzymać odszkodowanie w wyniku zniszczenia sprzętu w trakcie pożaru, zalania mieszkania lub innych zdarzeń losowych. Istnieją także ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem czy rabunku.

W ofercie ubezpieczycieli są także dostępne dodatkowe pakiety:

  • Home Assistance – zapewnia darmową pomoc specjalisty w razie wystąpienia awarii i przepięcia,
  • SOS Assistance – ułatwia transport i przewóz sprzętów, a także składowanie oraz dozór mienia w razie zniszczenia domu lub mieszkania uniemożliwiającego dalsze zamieszkiwanie.

Aby uzyskać odszkodowanie, musisz przedstawić swojemu ubezpieczycielowi dowód wystąpienia szkody. W przypadku kradzieży z włamaniem może to być np. notatka policyjna. Niezbędne będzie także oszacowanie przez Ciebie wartości zniszczonego sprzętu. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może powołać swojego rzeczoznawcę, który zweryfikuje wszystkie dane na podstawie dokumentów.

Jak wybrać dobre towarzystwo ubezpieczeniowe?

Jeśli zależy Ci na pełnej ochronie sprzętu, zwróć uwagę na ubezpieczenie mienia All Risk oferowane przez ERGO Hestię. Jeśli się na nie zdecydujesz, zyskasz ochronę nie tylko w razie pożaru czy kradzieży. Będziesz mógł się także ubiegać o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez Ciebie lub bliskie Ci osoby.

Przy wyborze ubezpieczyciela zwróć także uwagę na warunki zawarte w OWU. Niestety niektórzy ubezpieczyciele nadal ukrywają dane, które pozwalają im uniknąć wypłaty odszkodowania. Aby więc mieć pewność, że Twój ubezpieczyciel rzetelnie przekazuje wszystkie informacje, sprawdź, czy korzysta z zaleceń Rzecznika Konsumentów i UOKiK zawartych w dokumencie określającym dobre praktyki w zakresie ubezpieczenia sprzętu. ERGO Hestia jest jednym z kilku towarzystw, które stosują się do tych praktyk.

Czy warto wykupić ubezpieczenie AGD i RTV? Choć jest to dodatkowy koszt, zakup polisy może przynieść Ci dużo korzyści. Zdarzeń losowych nie da się zaplanować, można jednak zawczasu się przed nimi zabezpieczyć. Ubezpieczenie sprzętu chroni AGD i RTV przed przypadkowymi zniszczeniami i znacznie usprawnia szybką naprawę czy transport.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *