Stare budynki najczęściej nie wykazują dobrej efektywności energetycznej. Oznacza to, że pierwszym etapem ich przystosowania do zamieszkania muszą być prace termomodernizacyjne. Nawet jeśli było w nich zastosowane ocieplenie ścian, ich przewodność cieplna nie jest odpowiednia, co przyczynia się do przenikania wygenerowanego ciepła wewnątrz i przenikania zimna z zewnątrz. Jak wykonać termoizolację starego domu, aby komfortowo w nim mieszkać?
Ocieplenie w starych domach
Z reguły stare domy nie są w ogóle ocieplane. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Gór Stal, która zajmuje się produkcją płyt termoizolacyjnych termPIR, jeśli w dawnej sztuce budownictwa stosowano systemy ociepleniowe, najczęściej była to jedynie trójwarstwowa konstrukcja ścian. Wtedy warstwę nośną od tej osłonowej dzieliła po prostu pusta przestrzeń. W starym budownictwie do ocieplenia stosowano także słomę, a później styropian. Obecnie tego rodzaju materiały nie są uznawane za w pełni skuteczne termoizolatory, przez co stan techniczny budynku powstałego kilkadziesiąt lat temu lub wcześniej pozostaje wątpliwy.
Dzisiaj stawia się na tzw. pasywne domy. Zastosowane w nich ocieplenie pozwala generować naprawdę spore oszczędności z tytułu ogrzewania. Jednak nawet stare budynki udaje się dostosować do współczesnych technik budownictwa, dopasowując właściwe techniki.
Przygotowanie ścian w starych domach
Zanim zostanie dobrany właściwy materiał izolacyjny, w pierwszym etapie należy przygotować ściany starego budynku. Zły system termoizolacji z całą pewnością przyczynił się do osłabienia ich stanu technicznego. Inwestorzy najczęściej borykają się z wilgocią, grzybem oraz pleśnią. Ściany trzeba dokładnie wysuszyć i oczyścić. Termoizolacja starego domu może odbyć się też dopiero wtedy, kiedy w budynku zostaną wymienione okna oraz drzwi, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nierzadko konieczne jest też skucie tynku z elewacji starego domu.
Wybór materiału termoizolacyjnego
Przy wyborze materiału termoizolacyjnego szczególną uwagę należy zwracać na współczynnik przenikania ciepła przez ściany (U). Najczęściej wciąż wykorzystuje się styropian o odpowiedniej grubości, ale popularnością cieszy się również wełna mineralna. Inwestorzy, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania zgodnie z innowacyjną technologią, wybierają specjalne płyty izolacyjne. Dobór odpowiedniej wersji tego materiału pozwala ocieplać budynek od strony ścian zewnętrznych, ale też docieplać dom od wewnątrz. Wybór najlepszego materiału izolacyjnego musi być zawsze konsultowany z ekspertami, którzy zajmują się profesjonalnym doradztwem technicznym.