Telewizory OLED – 5 korzyści, jakie daje zakup najnowocześniejszego sprzętu TV

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz lepsze rozwiązania, dzięki którym telewizory potrafią zaprezentować obrazy o jakości jeszcze do niedawna uznawanej za niemożliwą. Jeśli w dodatku dodamy do tego dużą przekątną ekranu, większość nowoczesnych modeli potrafi sprawić wrażenie porównywalne do przebywania w sali kinowej. Nowa technologia OLED cieszy się rosnącą popularnością, a wykorzystujące ją telewizory coraz częściej znajdują nabywców. Jak działają telewizory OLED i czym różnią się od poprzedników?

  1. Telewizory OLED – czym są?
  2. Telewizory OLED a telewizory QLED – różnice
  3. Telewizory OLED – jaką rozdzielczość ekranu osiągają?
  4. Telewizory OLED – którzy producenci mają je w ofercie?
  5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizorów OLED?

Telewizory OLED – czym są?

Co to jest technologia OLED? To wykorzystywanie do tworzenia obrazu na matrycy diod LED, wytworzonych ze związków organicznych. W przeciwieństwie do poprzedniej generacji diody OLED nie potrzebują być dodatkowo podświetlone, każdy punkt na ekranie działa osobno, dzięki czemu można osiągnąć efekt idealnej czerni oraz perfekcyjne oddających rzeczywistość kolorów. Matryca OLED w telewizorze oferuje świetną jakość obrazu niezależnie od tego, pod jakim kątem patrzymy na ekran. Jeśli wykorzystujemy ją nie tylko do oglądania filmów, ale również jako monitor do gier, z pewnością docenimy bardzo szybki czas reakcji. Również odwzorowanie obrazu jest idealne i nie występują tu zniekształcenia, które czasami pojawiały się na ekranach typu LED. Telewizory OLED mają jednak niższą jasność ekranu w trybie HDR, nie sprawdzą się również w niewielkich pokojach – rozmiar ich przekątnej zaczyna się od wielkości 55 cali. Także czas wypalenia się matrycy jest nieco krótszy, niż w dotychczas stosowanych telewizorach.

Telewizory OLED a telewizory QLED – różnice

Od niedawna w użyciu są również telewizory QLED. Czym różnią się od matryc OLED? Wbrew pozorom są one pod względem działania bardziej podobne do tradycyjnych LED-ów, niż do nowoczesnych OLED. Literka Q na początku to skrót od słów Quantum Dot, czyli kropka kwantowa. Technologia ta to po prostu unowocześniony LED. W przeciwieństwie do OLED tryb HDR zachowuje w tych telewizorach odpowiednią jasność, również nie wypalają się one tak szybko, jednak jakość obrazu jest zauważalnie gorsza. Nie można w nich liczyć zwłaszcza na idealną czerń i nieskończony kontrast, co jest atutem telewizorów OLED. Telewizor OLED jest również znacznie bardziej energooszczędny i nie posiada wad, typowych dla klasycznych ekranów LED i QLED, czyli utraty jakości obrazu przy oglądaniu pod większym kątem. Telewizory QLED są bardziej żywotne, dostępne są również modele o nieosiągalnych dla produktów OLED przekątnych. Obie technologie zapewniają doznania wizualne, jakich inne typy ekranów nie potrafią zagwarantować.

Telewizory OLED – jaką rozdzielczość ekranu osiągają?

Rozdzielczość to parametr, określający liczbę pikseli, z jakiej składa się każdy wyświetlacz. Im więcej punktów znajduje się na matrycy, tym lepszą jakość telewizor jest w stanie zagwarantować. OLED TV, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, osiągają rozdzielczości przeznaczone dla sprzętu z najwyższej półki. Standardem jest rozdzielczość 4K Ultra HD, która wyparła z rynku dotychczas najpopularniejszy Full HD. Ma ona czterokrotnie więcej pikseli, niż poprzednik, jakość obrazu jest więc nieporównywalnie lepsza. Na rynku pojawiają się już egzemplarze oferujące kolejny skok jakościowy, czyli rozdzielczość 8K Ultra HD, będąca w istocie kolejnym czterokrotnym zwiększeniem liczby punktów wyświetlających obraz. Telewizory OLED posiadają również opcje wyświetlania obrazu HDR, który jest odwzorowaniem tego, co widzi nasze oko.

Telewizory OLED – którzy producenci mają je w ofercie?

Telewizory OLED to produkt najwyższej klasy, nic więc dziwnego, iż wytwarzają je jedynie najwięksi producenci elektroniki na świecie. Tylko oni są bowiem w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawiają najnowsze technologie przed firmami. Telewizory OLED znajdziemy zatem w ofercie takich producentów, jak choćby Sony, LG, Panasonic oraz Philips. Każdego roku jednak do tej listy dołączają kolejni gracze, dla których cały rynek związany z technologią OLED jest łakomym kąskiem. Listę dostępnych w Polsce modeli można zobaczyć na stronie: https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/oled.html

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizorów OLED?

Jeśli zdecydujemy się na zakup telewizora OLED, warto zwrócić uwagę na rok jego produkcji. Technologia ta jest dopiero w trakcie rozwoju i nawet modele sprzed dwóch lat różnią się od produkowanych obecnie. Te najnowsze coraz częściej wyposażone są w port HDMI 2.1, co pozwala na podłączenie do konsoli nowej generacji – jest to bardzo ważna informacja dla graczy. Modele sprzed dwóch lat mogą nie dostać również uaktualnienia aplikacji przez producenta, gdyż ich oprogramowanie może nie być już rozwijane. Choć różnice w obrazie w modelach z różnych lat nie są duże, niektórym zapewne mogą przeszkadzać. Trzeba również pamiętać, iż telewizory poszczególnych producentów maja swoje wady i zalety, i warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie OLED TV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *