Technologia oraz zastosowanie lamp przemysłowych LED

Dobre oświetlenie pracy znacznie wpływa na jej produktywność. Równocześnie odpowiednie oświetlenie w branży przemysłowej stanowi jeden z najważniejszych czynników w planowaniu jej przestrzeni. Jednak wybierając odpowiednie lampy, należy brać pod uwagę dany rodzaj przemysłu, gdyż inny typ spełni swoje oczekiwania np. podczas produkcji dóbr materialnych, a inny w branży rozwoju techniki.

Lampy przemysłowe LED

Lampy przemysłowe LED są innowacyjnym zamiennikiem tradycyjnego źródła światła. Wykorzystywane są np. do odpowiedniego oświetlenia hal, warsztatów lub magazynów, a także branży farmaceutycznej. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy oraz jej funkcjonalności. Ponadto lampy przemysłowe LED, spełniają swoje wymagania nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

Rodzaje lamp przemysłowych – technologia oraz zastosowanie

Rodzaj lamp przemysłowych, który zostanie zastosowany w danej branży, zależy przede wszystkim od wielkości i wysokości danego budynku, hali, czy obiektu, a także specyfikacji pracy. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów lamp przemysłowych, natomiast najbardziej oszczędne są lampy LED, które pozwalają generować ogromną moc. Tego typu oświetlenie można podzielić na kilka grup, które przypisane są ze względu na zastosowaną technologię produkcji oraz sposób użytkowania.

Oprawy hermetyczne (IP44 lub IP65)

Oprawy hermetyczne zostały wyposażone w źródło światła LED oraz przystosowane do pracy w bardzo trudnych warunkach. Lampy hermetyczne stanowią połączenie energooszczędnej i nowoczesnej technologii, która bazuje na trwałej oraz szczelnej obudowie. Dzięki temu sprawdza się w obiektach o dużym zapyleniu, a także podwyższonej wilgotności. Wyposażone zostały w zintegrowane źródło światła LED, które eliminuje efekt stroboskopowy, nie emitują promieniowania IR oraz UV, a także nie zawierają szkodliwych substancji. Lampy hermetyczne LED, w zależności od ich zastosowania, dzieli są na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Obie grupy wyposażone zostały we wbudowaną przetwornicę. Tego typu oświetlenie najczęściej spotykane jest na halach magazynowych i przemysłowych, a także w warsztatach oraz garażach.

Naświetlacze metalohalogenkowe

Naświetlacze metalohalogenkowe z powodzeniem wykorzystuje się na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Naświetlacze mają cechy projektora, dzięki czemu światło zostaje dobrze rozproszone, co umożliwia równomierny rozsył. Pierwotnie w naświetlaczach metalohalogenkowych wykorzystywano, jako źródło światła, żarówkę halogenową z trzonkiem R7s. Jednak koszt eksploracji oraz ilość wydzielanego ciepła, wykluczają wiele jego zastosowań. Dlatego ten typ oprawy nadaje się do sporadycznej lub chwilowej pracy oświetlenia. Aktualnie w naświetlaczach najczęściej stosuje się lampy metalohalogenkowe, które charakteryzują się stabilną barwą światła, a także wysokim wskaźnikiem oddawania barw. O ich możliwościach zastosowania świadczy także trwałość i strumień świetlny. Tego typu naświetlacze wykorzystuje się do oświetlenia iluminacyjnego reklam lub obiektów. Natomiast te o wąskim, ale symetrycznym rozsyle światła, sprawdzają się do oświetlenia danego obiektu lub niewielkiego fragmentu przestrzeni.

Lampy przemysłowe High-Bay

Ich technologia bazuje na lampach kubełkowych, które były wykorzystywane do oświetlania magazynów, obiektów sportowych lub innych przestrzeni przemysłowych. Uwzględniają charakter tych miejsc, lampy te musiały spełniać wymogi odnośnie bezpieczeństwa podczas pracy przy ich użyciu oraz serwisowania. Lampy przemysłowe High-Bay odnajdują się w trudnych warunkach i wymagających warunkach pracy. Nadają się do stosowania w wysokich pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych kosztów eksploracji. Tego typu oświetlenie dzieli się na grupy w zależności od ich mocy, klasy szczelności lub kąta rozsyłu. Z powodzeniem odnajdują się na magazynach, halach oraz innych przestrzeni przemysłowych. Ze względu na duży wybór parametrów technicznych, które wahają się w skali mocy 30W do powyżej 300W, stopnia szczelności IP20 do IP66 oraz innych specyfikacji, uznawane są za uniwersalne oświetlenie w branży przemysłowej.

Oprawy sterylne

To rodzaj oświetlenia, które zostały przystosowane do pracy w sterylnych, czystych pomieszczeniach. Spełnia ono szereg szczególnie wymagających norm, dlatego też projektowane są tak, aby posiadały podwyższoną szczelność, a światło wyróżniało się najwyższą jakością. Duże znaczenie ma poziom natężenia światła, sterylność opraw, współczynnik olśnienia oraz współczynnik oddawania barw. Oprawy sterylne są pyłoszczelne (IP54 lub IP65), wykonane z najwyżej jakości materiałów, które są odporne na zarysowania. Ponadto materiał jaki stosuje się przy ich budowie jest odporny na środki dezynfekujące i myjące, łatwe w czyszczeniu i konserwacji, a dodatkowo oprawa nie posiada zakamarków, które mogłyby utrudniać utrzymanie jej higieny. Tego typu urządzenia wykorzystuje się do pracy na salach operacyjnych, zabiegowych, gabinetach lekarskich, farmaceutycznych, w zakładach produkcyjnych biofarmaceutycznych, a także w przemyśle mikroelektroniki i spożywczym.

Oprawy kanałowe

Są powszechnie wykorzystywane w branży przemysłowej, gdzie występują trudne i wymagające warunki pracy. Dzięki wyposażeniu w lampę LED, oprawa jest energooszczędna, a także wyróżnia się odpornością i wytrzymałością. Oprawy kanałowe stosuje się na sufitach oraz ścianach, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są szerokie. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem oddawania barw, a także tym, że nie nagrzewają się podczas pracy. Tego typu oświetlenie odnajduje swoje zastosowanie w warsztatach, halach, garażach oraz klatach schodowych, a może ono pełnić rolę elementu doświetlającego lub głównego oświetlenia, jako lampa hermetyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *