Tarcze diamentowe – jaka będzie najlepsza?

Tarcze diamentowe mają bardzo szerokie zastosowanie, które zależy od ich rodzaju. Wykorzystywane są w wielu pracach, na budowie, w warsztacie samochodowym oraz stolarskim. Wszechstronność zastosowania takich tarcz sprawia, że są one niezastąpione w obróbce różnych materiałów, zwłaszcza wyróżniających się dużą twardością.

Tarcza diamentowa ma formę metalowego krążka z umieszczonym centralnie otworem, który służy do mocowania na szlifierce. Na obwodzie tarczy jest umieszczony nasyp z diamentu syntetycznego, który jest wtopiony w strukturę metalu. Tarcza diamentowa może być produkowana przy pomocy wlutowania drobin diamentowych lub w technologii zgrzewania laserowego. Użycie diamentu o twardości 10 w skali Mohsa sprawia, że tarczą można ciąć wszystkie materiały, których obróbka innymi narzędziami nie byłaby możliwa.

Tarcza diamentowa jest bardzo wytrzymała. Nie ulega stępieniu tak szybko, jak pozostałe narzędzia do przecinania metalu, drewna, betonu. Dodatkowo może pracować z różnymi prędkościami cięcia i z całym spektrum materiałów o odmiennej grubości i twardości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tarcze diamentowe są takie same. Przeciwnie, każdy profil pracy, urządzenie i tworzywo wymagają innej tarczy, dostosowanej do konkretnej czynności. Przykładem jest chociażby tarcza diamentowa do gresu czy metalu.

Rodzaje tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • z bieżnią ciągłą;
  • z bieżną segmentową bez szczelin;
  • z bieżnią segmentową ze specjalnymi szczelinami, które posiadają charakterystyczny wydłużony kształt.

Bieżnia ciągła oznacza, że wieniec diamentowy jest ułożony w sposób ciągły na obwodzie tarczy, natomiast segmentowy jest położony w postaci tzw. odcinków (segmentów). Konstrukcja konkretnych tarcz ma duże znaczenie, ponieważ każda z nich posiada zupełnie inne przeznaczenie.

Tarcze z bieżnią ciągłą są polecane przede wszystkim do cięcia materiałów kruchych i twardych (np. płytki ceramiczne, łupek naturalny, klinkier, inne produkty z ceramiki budowlanej). Natomiast tarcze diamentowe segmentowe ze szczelinami (ułożone w kierunku promieniowym) bardzo dobrze sprawdzają się podczas przecinania materiałów miękkich lub nieco twardszych, ale nie za bardzo (np. piaskowiec, marmur, cegły). Tarcze z bieżnią segmentową bez szczelin są najbardziej uniwersalne. Sprawdzają się najlepiej, gdy wykonujemy prace doraźne i potrzebujemy w krótkim czasie przeciąć wiele różnych materiałów. Dzięki temu szybciej i sprawniej obrobimy potrzebne elementy, niż gdybyśmy mieli za każdym razem zmieniać element tnący. Tarcze diamentowe uniwersalne możemy stosować do większości dostępnych materiałów budowlanych.

Tarcze diamentowe dzielą się również na przeznaczone do pracy na mokro i na sucho. Pierwsze z nich podczas obróbki materiałów budowlanych powinny być dość obficie zwilżane w miejscach, gdzie następuje cięcie. Wpływa to na przedłużenie żywotności tarczy, a także zwiększa efektywność pracy, ponieważ wypłukiwany zostaje cały powstały w trakcie cięcia osad. Praca na mokro zapewnia też bardzo dobre chłodzenie. Natomiast tarcza diamentowa na sucho powinna być wykorzystywana wtedy, gdy materiał budowlany nie może mieć kontaktu z wodą.

Jak wybrać najlepszą tarczę diamentową?

Podczas wyboru tarczy diamentowej powinniśmy zwrócić uwagę na prędkość skrawania. Ma ona duże znaczenie, zwłaszcza dla materiału, z którym będziemy pracowali. Tworzywa o niskiej i średniej twardości możemy ciąć z prędkością przekraczającą 40 m/s. Inaczej jest w przypadku materiałów twardych, budowlanych. Tarcza do betonu lub gresu powinna wyróżniać się prędkością skrawania w przedziale 30-39 m/s.

Bardzo istotnym parametrem jest także średnica tarczy, która przekłada się na to, do jakich urządzeń będziemy mogli ją zamontować. Na rynku znajdziemy różne wielkości tarcz – występują w przedziale od 40 do 900 mm. Ważna jest również średnica otworu tarczy. Standardowa wynosi 22,22 mm, jednak na rynku znaleźć można także tarcze z otworem 50 mm oraz większe.

Wybierając tarczę diamentową, warto także zwrócić uwagę na dodatkowe usztywnienia. To istotne, zwłaszcza gdy kupujemy tarczę do cięcia płytek ceramicznych po ukosie (tzw. fazowanie). Właśnie taka praca wymaga dodatkowo usztywnionych tarcz. Ważna jest także grubość tarczy. Do szlifowania betonu, metalu i innych materiałów musi charakteryzować się większą grubością niż tarcza przeznaczona typowo do cięcia – ta na ogół nie przekracza 3 mm.

Kolejną istotną kwestią jest możliwość ostrzenia tarczy. To ważne, gdy planujemy wielokrotnie jej używać. Najtańsze tarcze zużywają się po kilku cięciach, do dłuższej pracy lepiej wybrać produkt dający możliwość 10, 15, a nawet 20 naostrzeń.

Najłatwiejszym sposobem wyboru tarczy diamentowej jest sprawdzenie oznaczeń widniejących na produkcie. Do materiałów miękkich użyjemy tarczy Standard, Professional to tarcza typowo przemysłowa, a Premium można użyć do cięcia betonu zbrojonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *