Tapety dla koneserów sztuki marki Frezo

Zakochane Żyrafy, Fragment Duszy, Powitanie Deszczu, Jazzujące Koty – to tylko wybrane nazwy designerskich tapet polskiej marki Frezo. Wnioskując z nazewnictwa, można spodziewać się tapet artystycznych, o wyjątkowo dopracowanych, niebanalnych kompozycjach. Intuicja jest jak najbardziej poprawna: tapety Frezo to propozycja dla koneserów sztuki i dla osób, które chcą nadać swoim wnętrzom naprawdę niepowtarzalny klimat.

Nazwa Frezo powstała z połączenia imienia Franciszek i angielskiego słowa fresco. Wzory, które zdobią tapety Frezo, to zreprodukowane freski, murale i inne monumentalne kompozycje ścienne autorstwa Franciszka Michałka (1923-2006).

Murale na tapetach

Okres największych sukcesów Michałka przypadł na lata 50., 60. i 70. XX w. Jego wyszukane kompozycje ścienne zdobiły lokale gastronomiczne, hotele, sanatoria, kina i obiekty biurowe. Toruński artysta stworzył kilkadziesiąt ściennych dzieł sztuki użytkowej. W okresie transformacji, w czasie generalnej przebudowy i unowocześniania wielu lokali, prace Michałka zostały zniszczone lub zniknęły pod świeżymi tynkami.

Dzieła toruńskiego malarza popadły w zapomnienie. Na szczęście zachowało się kilkaset projektów, szkiców i rysunków. Syn artysty postanowił przenieść je na tapety ścienne. Logotypem marki jest stylizowana litera F, którą Franciszek Michałek sygnował swoje prace. Obecnie marka Frezo oferuje również dywany i tkaniny, ceramikę artystyczną i kafle dekoracyjne.

Do jakich wnętrz pasują tapety Frezo?

Tapety Frezo należą do produktów ekskluzywnych. To również wyroby bez dwóch zdań artystyczne – doskonałe warsztatowo, pełnoprawne dzieła sztuki. Pełne wykorzystanie ich walorów wymaga specjalnych warunków ekspozycji. W jakich wnętrzach dzieła Franciszka Michałka będą wyglądały najbardziej efektownie? Praktycznych porad udziela dekorator wnętrz ze sklepu z fototapetami Kraina Barw w Krakowie: – Franciszek Michałek tworzył swoje obrazy ścienne na konkretne zamówienie – dopasowywał je do wnętrz, które były zazwyczaj bardzo przestronne. Aby zachować walory estetyczne tych dzieł, należy zapewnić im otoczenie zbliżone do pierwotnych warunków ekspozycji. Tapety Frezo doskonale prezentują się w loftach, wnętrzach typu studio, a także w przestrzeniach komercyjnych – w biurach, hotelach, bankach. Tapety Frezo, jak każde dzieło sztuki, potrzebują wokół siebie dużo wolnej przestrzeni – niezatłoczonej meblami, stonowanej kolorystycznie i nieprzeładowanej formalnie. Dlatego doskonale pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym, klasycznym oraz industrialnym w odmianie minimalistycznej.

Przeniesione na tapety dzieła Franciszka Michałka oraz kompozycje inspirowane jego twórczością dostępne są w kilku seriach. Już same tytuły zachęcają do bliższego zapoznania się z zawartością takich działów jak Niziołki, Panny i Nimfy, Szare Miraże, Czarodziejski Las czy Zwierzyniec. Ich oglądanie można porównać do wizyty w galerii sztuki nowoczesnej.

Ekskluzywne tapety o wysokich walorach użytkowych

Tapety Frezo łączą wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe. Producent oferuje możliwość reprodukcji na kilku typach podłoży. Najbardziej ekskluzywnie prezentują się tapety na flizelinie o powierzchniowej strukturze płótna malarskiego. Ich matowa powierzchnia szczególnie dobrze współgra z monochromatycznymi kompozycjami. Równie interesująca jest tapeta o fakturze drobnego piasku, która doskonale podkreśla walory kompozycji o intensywnych barwach.

Trzecim rodzajem podłoża jest samoprzylepna folia polimerowa z zewnętrznym laminatem. Tego typu tapeta świetnie nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Można ją instalować w miejscach narażonych na zabrudzenia i bezpośredni kontakt z wodą. Jest odporna na szorowanie: nie rysuje się i nie niszczy pod wpływem kontaktu z detergentami.

Tapety tworzone na miarę

Przy zamawianiu tapety Frezo należy podać wymiary konkretnej ściany lub rysunek techniczny pomieszczenia, w którym tapeta zostanie zainstalowana. Każda tapeta jest dopasowywana do wymiarów i aranżacji wnętrza. Klient może też zamówić projekt całego pomieszczenia, przewidujący użycie kilku różnych wzorów tapet. Przygotowanie i instalacja tapet Frezo jest w pewnym sensie powtórzeniem oryginalnego procesu dekoracji ścian przez Franciszka Michałka. Różnica polega na tym, że zamiast bezpośredniego malowania obrazów na tynku, na ścianę trafia tapeta z gotowym wzorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *