Taras jest doskonałą namiastką przydomowego terenu zielonego. W zależności od preferencji właścicieli może służyć jako miejsce popołudniowego relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy miniaturowy ogródek, pełen kwiatów oraz ziół. Niestety, tarasy często tracą swój przytulny charakter wraz z nadejściem chłodnej jesieni. Spadek temperatury przyczynia się nie tylko do zakończenia sezonu na kawę czy herbatę na świeżym powietrzu. Ze względu na swoją powierzchnię, przeszklone drzwi tarasowe przekładają się często na odczuwalną utratę ciepła i wzrost wydatków na ogrzewanie. Co zrobić by duże drzwi nie tylko nie powodowały utraty ciepła, ale by taras służył Ci przez okrągły rok?
Wymierne efekty zabudowy tarasów – Warszawa może liczyć na 14,3% oszczędności
Zagadnienia związane z oszczędnością energii cieplnej przez szklane zabudowy tarasów zostały zbadane przez trzech pracowników Uniwersytetu Technologicznego w Tampere (Finlandia). Naukowcy przeanalizowali działanie przeszklonych tarasów jako bufora pomiędzy zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, a pożądaną temperaturą pokojową. Wyniki swoich badań opublikowali w pracy pt. Energy saving potential of glazed space: Sensitivity analisys (Potencjał oszczędności energii przeszklonej przestrzeni: analiza wrażliwości) w 2015 roku.
Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości – nowoczesne zabudowy tarasów i balkonów mogą przynieść wymierne korzyści w ilości zużytej energii potrzebnej do ogrzania mieszkania. Ostateczny rezultat jest zależny od lokalnego klimatu. Największych oszczędności mogą spodziewać się mieszkańcy Hiszpanii (Barcelona – 42,2% mniej zużycia energii, Madryt – 32,2%), a wynik ten spada w miejscach o niższych rocznych temperaturach. Jakich wyników mogą spodziewać się Polacy, planujący montaż zabudowy tarasów? Warszawa może liczyć na oszczędności rzędu 14,3% (385 kWh).
Zadbaj o swój ślad węglowy
Nowoczesne zabudowy tarasów cechują się nie tylko praktycznym i estetycznym charakterem. Wykazują również pozytywny wpływ na środowisko naturalne, mierzone tzw. śladem węglowym. Zgodnie z badaniami LEED (wielokryterialnym systemem oceny budynków), czas zwrotu emisji CO2 waha się w okolicach od 2,6 do 4,2 lat. Przyjmując, iż przeciętna trwałość przeszklenia balkonowego wynosi więcej niż 25 lat, szklane zabudowy tarasów cechują się negatywnym śladem węglowym przez ponad 20 lat eksploatacji!
Nowoczesne zabudowy tarasów – praktyczne wyposażenie Twoich czterech kątów
Szklane zabudowy tarasów to nie tylko ukłon w stronę ochrony środowiska i długofalowa oszczędność energii cieplnej. Wydatnie przyczyniają się również do poprawy codziennego komfortu życia. W czym konkretnie mogą pomóc Ci zabudowy tarasów? Warszawa, podobnie jak każde duże miasto, musi mierzyć się z problemem większego natężenia hałasu. W licznych miejscach na mapie miasta problem ten występuje całą dobę – przeszklenie tarasu jawi się wówczas jako jedno z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań.
Montażu takiej konstrukcji z pewnością nie pożałują również właściciele czworonogów, którzy chcieliby móc wypuścić na taras swojego zwierzaka i zapewnić mu bezpieczeństwo bez dodatkowej kontroli. Nowoczesne zabudowy tarasów charakteryzują się wysoką odpornością i są o wiele bardziej estetyczne niż siatka okienna.
Decydując się na doposażenie tarasu w odpowiednie przeszklenie, warto pamiętać o wyborze solidnego producenta zabudowy tarasów, takiego jak grupa Lumon, specjalizująca się w produkcji, sprzedaży i montażu fasad balkonowych. Zapoznaj się z korzyściami, jakie dają nowoczesne zabudowy tarasów i nadaj swoim czterem kątom zupełnie nowy wygląd.