Skrzynie ogrodowe – 3 cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnej skrzyni

Skrzynie ogrodowe znajdują wiele zastosowań w prywatnych, zielonych, przydomowych zakątkach. Można je wykorzystywać zarówno do przechowywania, jak również jako dodatkowe siedzisko.

  1. Materiał wykonania
  2. Funkcjonalne skrzynie ogrodowe
  3. Design

Designerskie i funkcjonalne skrzynie ogrodowe to integralny element każdego, nowoczesnego ogrodu, dlatego przed wyborem odpowiedniej skrzyni warto zastanowić się jaką będzie pełniła funkcje i gdzie zostanie umieszczona. Pod uwagę trzeba wziąć wiele cech, jak pojemność, rozmiar, funkcjonalność i odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Materiał wykonania

Plastik, drewno, rattan, technorattan – możliwości jest wiele. Zwolennicy rozwiązań ekologicznych i naturalnych wybiorą drewno lub rattan. To materiały przyjazne dla środowiska, wytrzymałe i odporne na obciążenia. Wymagają jednak szczególnej opieki – drewniane skrzynie ogrodowe trzeba konserwować środkami zabezpieczającymi drewno przed wilgocią, natomiast skrzynie z rattanu powinny być przechowywane w miejscach zadaszonych lub zacienionych. Ten materiał, wystawiony na słońce, płowieje, a pod wpływem wilgoci zniszczeniu ulegają sploty, co znacznie obniża funkcjonalność skrzyni. Materiały sztuczne, jak plastik lub technorattan, są znacznie odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych od swoich naturalnych odpowiedników. Skrzynie plastikowe nie prezentują się jednak tak okazale jak te drewniane lub rattanowe, a modele z technorattanu są stosunkowo drogie.

Funkcjonalne skrzynie ogrodowe

Oprócz materiału wykonania, podczas wyboru skrzyni ogrodowej ważna jest jej funkcjonalność. Trzeba więc zastanowić się, czy skrzynia będzie jedynie miejscem do przechowywania, czy będzie pełniła również rolę, np. siedziska. To ważne, ponieważ druga opcja determinuje wybór skrzyni charakteryzującej się dużą wytrzymałością na obciążenie oraz wyposażonej w poduszki lub inny materiał, na którym będzie można wygodnie siedzieć.

Skrzynie ogrodowe służą głównie do przechowywania, jednak znaczenie ma również to, co będzie w nich przechowywane. W większości przypadków skrzynie ogrodowe muszą być szczelne na tyle, aby nie dopuszczać do zawilgocenia przechowywanych tam akcesoriów.

Design

To ważne kryterium wyboru, dzięki któremu skrzynie ogrodowe są nie tylko funkcjonalnym akcesorium, ale również ozdobą przydomowego terenu. Skrzynia powinna być dopasowana do stylu, w jakim utrzymany jest ogród tak, aby stanowiła z nim integralną całość. Warto więc zwrócić uwagę na stylistykę wykonania, dominujące kolory oraz ozdoby, jeśli takowe zostały na skrzyni umieszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *