Schody kręcone wewnętrzne – zalety rozwiązania

Schody wewnętrzne pełnią dwie ważne funkcje: użytkową i estetyczną. Ich zadanie polega na zapewnianiu wygodnego i bezpiecznego dostępu do wyższych pięter budynku, strychu bądź antresoli. Ważny jest także wygląd schodów. Styl, w jakim zostały wykonane, powinien być spójny ze stylistyką wnętrza. Jeżeli o tym mowa, to w stylistykę modnych obecnie wnętrz doskonale wpisują się schody kręcone. Schody spiralne co prawda nie są tak popularne, jak schody proste czy zabiegowe, ale w niektórych sytuacjach naprawdę warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Walory dekoracyjne schodów kręconych

Obok schodów spiralnych we wnętrzach prywatnych nie można przejść obojętnie, ponieważ zdecydowanie zwracają uwagę. Sprawiają, że pomieszczenie wygląda nowocześnie i niezwykle atrakcyjnie, wyróżnia się na tle innych, urządzonych w podobnym stylu wnętrz. Dziś schody traktowane są podobnie jak meble – mają dobrze służyć i wyglądać, nie dąży się do ukrywania ich w najciemniejszym kącie domu czy mieszkania, ale do eksponowania ich walorów.

Oczywiście wiele zależy od tego, jakich materiałów użyto do wykonania schodów oraz jak wygląda ich konstrukcja. Najmodniejsze schody spiralne to modele, które posiadają lekką, ale stabilną i bezpieczną konstrukcję. To na niej opierają się drewniane stopnie. Zwykle nie używa się podstopni, dzięki czemu całość wygląda niezwykle lekko i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Drewniane stopnie najczęściej wykonuje się z drewna bukowego lub dębowego. Ci, którzy lubią naturalny wygląd drewna, mogą postawić na stopnie nielakierowane bądź też pokryte lakierem bezbarwnym. Oczywiście możliwe jest również pokrycie stopni kolorem dostosowanym do barwy podłóg lub mebli.

Schody kręcone powinny być wyposażone w balustradę, która ułatwi pokonywanie kolejnych stopni i zapewni bezpieczeństwo osobom przebywającym na wysokościach. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z czyhającego niebezpieczeństwa. Balustrada składająca się z tralek poziomych bądź pionowych w kolorze zbieżnym z kolorem konstrukcji stanowi także ważny element dekoracyjny.

Schody kręcone – rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń

Z uwagi na walory estetyczne schody spiralne spotykamy w pomieszczeniach o rozmaitej powierzchni, jednak warto zaznaczyć, że idealnym rozwiązaniem są zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań i domków jednorodzinnych. Schody kręcone nie zajmują wiele miejsca, dużą zaletą jest także brak topornej konstrukcji, która jedynie potęgowałaby wrażenie ciasnoty. Stopnie schodów kręconych montuje się na specjalnie przygotowanym słupie, ulokowanym pośrodku otworu stropowego. Całość ma zwykle od 120 do 160 cm średnicy. Producenci gotowych schodów spiralnych podają, jaką szerokość powinien mieć otwór montażowy dla schodów o określonej średnicy. Podają również, do maksymalnie jak wysokich pomieszczeń będą pasować ich schody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *