Rynek nieruchomości po pandemii – czy warto teraz sprzedać swoje mieszkanie w stolicy?

Pandemia wpłynęła na życie nas wszystkich i to niekoniecznie pozytywnie. Niestety trzeba ją rozpatrywać nie tylko pod kątem ciężkiej choroby, lecz także strat materialnych. Wiele osób właśnie na skutek pandemii utraciło miejsce pracy i źródło zarobku, a nie każdy mógł liczyć na pomoc Państwa, które obecnie chwali się wypłacaniem wysokiego socjalu, podczas gdy przedsiębiorcy nie mogli liczyć na odpowiednią pomoc, nie wspominając już o osobach zatrudnionych na umowy śmieciowe. Wiele mówi się, że także rynek nieruchomości bardzo się zmienił. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, czy warto teraz sprzedać swoje mieszkanie w stolicy.

Rynek nieruchomości po pandemii

W czasie największych fal i lockdownów sprzedaż mieszkań naprawdę spadła. Dotyczy to nie tylko mieszkań deweloperskich, ale i z rynku wtórnego. Niestety wiele osób miało problemy finansowe albo też z obawy przed nimi wolało nie kupować mieszkania tak, aby w razie przestoju w pracy czy jej utraty nie stracić wszystkiego. Na szczęście gospodarka poniekąd się odradza, choć nie można powiedzieć, że wraca do normy. Z UE Polska miała otrzymać bardzo duże sumy, które właśnie miały naprawić szkody gospodarcze i społeczne wywołane pandemią koronawirusa. Jak obecnie sytuacja wygląda każdy wie. Plan odbudowy dla Europy rzeczywiście może przynieść dużo pozytywnych rezultatów, ale pod warunkiem, że Polska te kwoty otrzyma, a na razie się na to nie zapowiada. Jednak co ciekawe, to rynek nieruchomości jakoś najszybciej zaczął się odradzać i to bez pomocy Państwa. Niewątpliwie mówi się o trendach sprzedażowych, a to oznacza, że coraz więcej mieszkań się sprzedaje i to do tego stopnia, że deweloperzy nie nadążają z budowaniem kolejnych osiedli.

Ceny znacząco rosną

Ceny znacząco rosną – dla jednych to dobrze, a dla innych źle. Trzeba przyznać, że ceny mieszkań znacząco poszły w górę i to nawet o kilkanaście procent. Pomimo tego nadal rynek nieruchomości ma się dobrze, a przedsiębiorcy liczą zyski. Także mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się dobrze. Z czego to wynika? Czy polskie społeczeństwo jest bogatsze? Cóż, na te pytanie odpowiedzi są całkiem łatwe i w pełni logiczne. Społeczeństwo polskie nie jest specjalnie bogatsze, lecz bardziej żyje na kredyt. Wszelkie programy socjalne także sprawiają, że łatwiej im uzyskać kredyt hipoteczny, choć spłata wtedy jest już trudniejsza. Jak oceniają ekonomiści skutek długofalowy takiego postępowania i rozdawnictwa może doprowadzić do bankructwa Państwa. Jeżeli chodzi o odpowiedź na drugie pytanie, to warto wiedzieć, że ceny mieszkań rosną, bo materiały budowlane drożeją. Ceny rzeczywiście stały się wyższe i dotyczy to nie tylko produktów spożywczych, ale też materiałów budowlanych. Jednocześnie Polacy coraz bardziej cenią wygodę i wyższy standard, co także wpływa na fakt, że mieszkania nowe i luksusowe cieszą się dużym powodzeniem.

Jak wygląda sprzedaż mieszkań w Warszawie?

Sprzedaż mieszkań w Warszawie ciągle się zwiększa. Oczywiście trudno jest powiedzieć, jak długo taki trend się utrzyma, bo nadchodzą miesiące jesienne, a wtedy ilość zakażeń znowu wzrośnie, zatem nie wiadomo czy Rząd nie wprowadzi znowu lockdownu czy innych ograniczeń. Może to skutkować kolejnymi problemami z zatrudnieniem. Jednak na chwilę obecną ceny rosną, zatem warto zdecydować się na sprzedaż mieszkań. Warszawa jest miastem, gdzie szczególnie ceny wzrosły, a przy tym jest bardzo dużo chętnych na mieszkanie. A dzięki temu sprzedający może sporo zarobić, ale też sprzedać lokum bardzo szybko.

Czy warto kupić teraz mieszkanie?

Wspomnieliśmy już o trendach na rynku nieruchomości, ale też musimy wspomnieć, czy jest to dobry czas na inwestycję w mieszkanie. Jeżeli szukacie lokum, by w nim zamieszkać i macie stabilną sytuację finansową, to zakup będzie dobrym rozwiązaniem, bo nie wiadomo czy ceny nie wzrosną jeszcze bardziej. Jeżeli jednak zamierzacie kupować mieszkania, by potem je sprzedawać, to już niekoniecznie musi przynosić zyski, gdyż ekonomiści nie wierzą, że ten trend sprzedażowy utrzyma się bardzo długo.

Ceny mieszkań są coraz wyższe, a to oznacza, że sprzedający mogą sporo zarobić. A jeżeli do tego chcecie sprzedać mieszkania w stolicy, to rzeczywiście Wasz zysk może być bardzo duży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *