Zakup mieszkania, jako jedna z najbardziej kosztownych transakcji w całym życiu, nakazuje sprawdzić status dewelopera, jego stan majątkowy oraz reputację. Bardzo ważnym czynnikiem, który nakłada na niego szereg obowiązków, jest umowa deweloperska. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać i na co warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na jej podpisanie.
Kwestie formalne przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego są bardzo ważne – szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na nabycie nieruchomości, która fizycznie jeszcze nie istnieje. Zobacz, jakie elementy znaleźć się w umowie deweloperskiej oraz dlaczego należy podpisać ją w obecności notariusza.
Po pierwsze: wiarygodność dewelopera
Popyt na mieszkania jest tak duży, że wiele osób decyduje się na ich zakup już na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Wiąże się to z jednej strony z możliwością większego wyboru, z drugiej – z pewnym ryzykiem. Warto więc sprawdzić dewelopera pod kątem historii zrealizowanych inwestycji, jego wypłacalności oraz aktualnej sytuacji finansowej. Poza tym warto zweryfikować księgę wieczystą dla nabywanej nieruchomości. Znajomość numeru księgi wieczystej pozwoli przeglądać ją online, bez konieczności chodzenia do urzędów. Dobrze także przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania terenu, aby mieć pewność co do tego, z jakiego typu zabudową sąsiadować będzie inwestycja. Dotyczy to przede wszystkim terenów znajdujących się na obrzeżach miast. W wielu przypadkach w momencie zakupu nieruchomości otaczają ją nieużytki i pola. Trudno więc zawsze przewidzieć, jakiego rodzaju obiekt za kilka lat „wyrośnie” tuż przed oknami.
Po drugie: umowa deweloperska
Umowa deweloperska stanowi najlepszy sposób na zabezpieczenie własnych interesów, zwłaszcza gdy obiekt dopiero powstaje. Określa ona formę ustanowienia zobowiązania (akt notarialny) oraz jej poszczególne elementy. Wśród tych obowiązkowych znajduje się: dokładne określenie stron umowy, oznaczenie nieruchomości, oznaczenie lokalu, jego cena oraz termin wydania lokalu kupującemu. W przypadku osób, które obawiają się podpisywania dokumentu, którego treść nie do końca rozumieją, dobrym pomysłem będzie udanie się do prawnika celem weryfikacji zapisów.
Czym jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją zawrzeć?
Umowa rezerwacyjna jest takim typem przyrzeczenia, z którego każda ze stron w dowolnym momencie jej trwania może się wycofać. To jedynie wyrażenie na piśmie intencji kupującego, skutkujące wycofaniem przez dewelopera oferty ze sprzedaży. Celem jej zawarcia, jak sama nazwa sugeruje, jest rezerwacja mieszkania upatrzonego przez klienta do momentu, aż podejmie od decyzję o jego zakupie lub dopełni z bankiem wszystkich formalności związanych z przyznaniem kredytu. Ma to duże znaczenie we współczesnych realiach, gdy mieszkania z rynku pierwotnego wyprzedają się na pniu. Dotyczy to zwłaszcza najbardziej poszukiwanych, mniejszych metraży (30-50 metrów kwadratowych).