Rolety z kasetą czy bez – jakie wybrać?

Rolety są popularnym rodzajem osłon okiennych. Najczęściej wybierane są te materiałowe, ponieważ posiadają wiele zalet, a do tego można je dopasować do każdego wnętrza. Występują one w dwóch wersjach – z kasetą lub bez. Dowiedz się, czym różnią się one od siebie i które rolety najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Rolety materiałowe – zalety

Nowoczesne osłony okienne z powodzeniem zastępują zasłony i firanki w wielu domach. Żaluzje drewniane i metalowe, a także rolety materiałowe są znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem. Przede wszystkim zapewniają ochronę przed światłem słonecznym i prywatność. Szeroki wybór materiałów pozwala dostosować poziom zaciemnienia do własnych potrzeb. Ponadto nie wymagają one tak częstego prania, jak zasłony i firany. Ich montaż może być wykonany bezinwazyjnie, a do tego łatwo je ściągnąć. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie do każdego domu lub mieszkania.

Rolety z kasetą czy bez?

Rolety materiałowe mogą występować z kasetą. Oznacza to zabudowę osłaniającą rulon, w który zwija się materiał po odsłonięciu okna. Konstrukcja ta wykonana jest z PVC, czyli wytrzymałego tworzywa sztucznego. Najważniejszą zaletą kaset jest zapewnienie tkaninie ochrony przed kurzem i innymi zabrudzeniami. Są one jednak trudniejsze w montażu niż rolety bez kasety, które po prostu mocuje się na ramie okna. Posiadają bowiem prowadnice stabilizujące materiał, które także trzeba odpowiednio zamocować. W niektórych przypadkach jednak to właśnie ten typ rolet sprawdza się najlepiej.

Kiedy wybrać rolety z kasetą?

Najważniejszym zadaniem kasety przy rolecie materiałowej jest ochrona tkaniny oraz zabezpieczenie mechanizmu sterującego. Jest to zatem dobry wybór w przypadku osłon okiennych sterowanych elektrycznie, np. za pomocą pilota lub przycisku na ścianie. Kaseta wtedy nie tylko ochrania wszystkie elementy, ale także je ukrywa. Jest to sposób na estetyczne zasłonięcie mechanizmu. Rozwiązanie to warto wybrać również w przypadku rolet na okna dachowe, które są ustawione pod kątem. Materiał wymaga wtedy stabilizacji, jaką zapewniają prowadnice. Dzięki temu nie zwisa on pod kątem prostym i zapewnia pożądaną ochronę przed słońcem.

Rolety materiałowe bez kasety – kiedy się sprawdzą?

Rolety materiałowe bez kasety również mogą spełniać swoje zadania w wielu warunkach. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy dysponuje się ograniczonym budżetem. Ze względu na mniejszą liczbę części użytych w konstrukcji jej cena jest niższa. Rolety tego typu można także bez problemu zamontować samodzielnie, dzięki czemu nie jest potrzebna pomoc specjalisty. W niektórych modelach rolet nie ma także opcji zainstalowania kasetonu. Mowa tu o roletach rzymskich, które po odsłonięciu składają się w ozdobne fałdy. Zainstalowanie kasety mijałoby się wtedy z celem i odbierałoby im uroku.

Rolety materiałowe na wymiar

Niezależnie od tego, czy decyduje się na rolety z kasetą czy bez, warto wybrać osłony okienne wykonane na wymiar. Zamówić je można m.in. na stronie Rolety-Żaluzje-Katowice. Rozwiązanie to daje pewność, że konstrukcja będzie idealnie dopasowana do warunków zabudowy. Rolety na zamówienie dają także możliwość personalizacji i wyboru nie tylko koloru materiału, ale także rodzaju systemu sterowania czy stopnia zaciemnienia. Dzięki temu można otrzymać produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *