Przewody elektryczne — jakie są najczęstsze usterki i jak sobie z nimi radzić?

Inwestycja w wysokiej jakości instalację zapewnia stabilne działanie prądu i ogranicza ryzyko różnego rodzaju usterek, przede wszystkim wynikających z przeciążenia lub zwarcia. Jednak nawet najlepsze systemy mogą czasem ulec awariom, które warto w poprawny sposób identyfikować i w miarę możliwości im zapobiegać. Wiele z nich dostrzeżemy oraz naprawimy z poziomu rozdzielnicy elektrycznej, ale niektóre dotyczą również przewodów lub bardziej skomplikowanych elementów. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są najczęściej spotykane usterki i poznać sposoby na ich naprawę.

Przepalone bezpieczniki lub wyłączniki z rozdzielnicy elektrycznej — co z nimi zrobić?

Przeciążenie instalacji lub zwarcie to awaria, która najczęściej występuje w domach, sklepach i innych obiektach korzystających z sieci elektrycznej. Jej powodem zwykle okazuje się jednoczesne włączenie zbyt wielu urządzeń i w efekcie duże obciążenie przewodów. W takiej sytuacji bezpiecznik znajdujący się w rozdzielnicy i odpowiedzialny za ochronę przed zwarciem czy pożarem odcina dostęp energii, a w niektórych przypadkach może również się przepalić. Wówczas należy go wymienić na model o dobrze dobranych parametrach. Warto wspomnieć, że jeśli sytuacja powtarza się notorycznie, powinniśmy zwrócić uwagę na codzienne obciążenie przewodów i na sprawne działanie całej instalacji elektrycznej. 

Niewłaściwa instalacja połączeń i przewodów — jak odpowiednio zabezpieczyć cały system?

Trudno wyobrazić sobie sprawne działanie instalacji bez jej zabezpieczenia i regularnego kontrolowania poszczególnych elementów. Jednym z częstych błędów przy montażu są luźne przewody elektryczne lub źle zabezpieczone gniazdka albo wyłączniki. Wówczas stają się one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także na kontakt z wilgocią czy wodą, który będzie wiązał się z odcięciem prądu przez bezpieczniki znajdujące się w rozdzielnicy. Dlatego jeśli zauważymy, że takie elementy instalacji elektrycznej nie są dobrze zabezpieczone lub z biegiem czasu się poluzowały, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który poprawi wszystkie połączenia.

Watro również wspomnieć, że częstą usterką są uszkodzenia izolacji przewodów. Wysokiej jakości izolacja, wraz z rozdzielnicą, mają za zadanie chronić przed porażeniem prądem lub pożarem. Dlatego brak takich zabezpieczeń jest wyjątkowo groźny dla domowników, szczególnie wtedy, gdy w mieszkaniu znajdują się mniejsze dzieci lub zwierzęta. Aby zapobiegać podobnym usterkom, należy chronić wszystkie przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi — przede wszystkim te, które znajdują się w ścianie i mogą ulec zniszczeniu podczas wiercenia czy wbijania gwoździ.

Przemyślany wybór rozdzielnicy — jakie ma znaczenie?

Chcąc zmniejszyć ryzyko najczęstszych usterek, warto zainwestować w takie wyposażenie jak wysokiej jakości rozdzielnica elektryczna. Duży wybór starannie wykonanych modeli oferuje między innymi sklep DOKO. Takie elementy instalacji skutecznie chronią przed przeciążeniem i zwarciem, a także zapewniają większe kontrole nad poszczególnymi obwodami. Warto zadbać o to, aby rozdzielnica wyróżniała się certyfikatami i spełniała obowiązujące normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *