Jak zbudować mały dom?
Mały dom jest w określonych sytuacjach jedynym rozwiązaniem, na które mogą sobie pozwolić właściciele działki. Dotyczy to szczególnie działek małych, wąskich lub o nietypowym kształcie. Na takich terenach wybudowanie dużego domu jest niemożliwe. Nie pozwalają na to przepisy albo obowiązujące warunki zabudowy. Chcąc jednak zamieszkać w swoim własnym domu, trzeba się wówczas zdecydować na mały projekt i taki też zrealizować.
Zbudowanie małego domu wymaga przede wszystkim takiego projektu, który jest dopasowany do działki, warunków zabudowy oraz wskazówek dotyczących dobrych praktyk w zakresie budowania domów jednorodzinnych.
Działki mają nie tylko różne powierzchnie, ale również różnorodne kształty. Bardzo często to one właśnie warunkują to, jaki projekt domu można wybrać. Trzeba się więc dobrze zapoznać z dostępnymi możliwościami i opcjami. Druga kwestia to wspomniane wcześniej warunki zabudowy. Warunki zabudowy to przepisy, które regulują sposób stawiania domów na wszystkich działkach w danej okolicy.
To właśnie te przepisy regulują to, w jakim kierunku można postawić dom, jak może być usytuowany na działce i jak należy go budować względem drogi. Oczywiście, w pewnym zakresie warunki te mogą ulec zmianie. Trzeba wcześniej wystąpić z odpowiednim pismem do urzędu i wnioskować o ich zmianę. Naturalnie, każdy taki wniosek powinien być solidnie uzasadniony. W przeciwnym razie nie przejdzie weryfikacji i nie zostanie uwzględniony.
Trzecia kwestia to wspomniane wcześniej dobre praktyki związane z budowaniem domów. Chodzi tu mniej więcej o to, by dom był odpowiednio usytuowany względem stron świata, by móc wykorzystać naturalne oświetlenie i ogrzewanie w tych pomieszczeniach, z których korzysta się częściej, a jednocześnie by północne pomieszczenia miały raczej przeznaczenie gospodarcze.
Jak urządzić mały dom?
Projekty małych domów mogą również uwzględniać sposoby ich urządzenia. A jak urządzić mały dom? Przede wszystkim ze smakiem, klasą i ze stylem. Trzeba również pamiętać o tym, że mała powierzchnia budynku wymusza zastosowanie rozwiązań funkcjonalnych i praktycznych. W takich budynkach nie ma miejsca ani przestrzeni na rozwiązania wyłącznie dekoracyjne. Trzeba pamiętać, że dom ma służyć jego mieszkańcom. Praktyczne i funkcjonalne meble czy projekty przestrzeni mogą w tym bardzo pomóc.
Warto pamiętać jednak, że nadmierne podkreślenie funkcjonalności również nie będzie dobrą decyzją. Połączenie rozwiązań praktycznych z eleganckimi i dekoracyjnymi staje się tu sednem i najważniejszym kierunkiem działania.
Naturalnie, ważne jest również to, by projekt małego domu po prostu się podobał jego przyszłym mieszkańcom. Warto więc przejrzeć różne dostępne rozwiązania, przeanalizować opcje i możliwości i wybrać tę, która jest naprawdę najbardziej odpowiednia. Dom wybiera się na lata. Nie należy się decydować na niego zbyt pochopnie. Tak szybka decyzja może spowodować, że dom nie będzie spełniał oczekiwań, a jego mieszkańcy nie będą zadowoleni.
Za ile można postawić mały dom?
Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia. Za ile można postawić mały dom? I tu koszty są bardzo zróżnicowane i rozstrzelone. Mały dom może kosztować w granicach stu tysięcy, jak również trzystu i więcej. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania będą w nim zastosowane. Te rozwiązania zaś powinny być przewidziane już na etapie projektu.
Wybierając więc projekt małego domu od razu trzeba zapytać o budżet i przewidywany kosztorys jego zrealizowania. Projekt domu małego powinien uwzględniać nie tylko rozwiązania, ale również materiały, z których zostaną one wykonane, jak i ich koszty. W kosztach zaś powinny być uwzględnione ceny materiałów i szacunkowe ceny wykonania danej pracy przez specjalistów.
Podsumowując, projekty małych domów mogą być naprawdę atrakcyjne, ciekawe i niebanalne. To spore wyzwanie dla architekta, ale jednocześnie możliwość wykazania się i zaproponowania kreatywnych i pomysłowych aranżacji. Warto spróbować.