Prefabrykaty betonowe – zastosowanie w budownictwie

Wdrażanie nowych technologii produkcyjnych oraz rozwiązań budowlanych wpływa na rozwój i coraz częstsze zastosowanie prefabrykatów betonowych. Pozwalają one na wykonanie bardzo stabilnych i wytrzymałych konstrukcji, które spełniają oczekiwania klientów oraz normy budowlane. Dużą korzyścią wykorzystywania prefabrykatów betonowych jest także możliwość łączenia ich z innymi materiałami. Domy z betonu posiadają często m.in. filigrany, schody, ściany i stropy wykonane z prefabrykatów.

Filigrany z prefabrykatów betonowych

Stropy filigranowe inaczej zwane filigranami to prostsze w konstrukcji i montażu odmiany tradycyjnego stropu żelbetonowego. Wykonywane są z prefabrykowanych płyt żelbetowych mających zazwyczaj grubość 5-7 cm, a także z warstwy betonu, który układa się na budowie. Płyty tworzące strop mogą posiadać zróżnicowane wymiary.

Najczęściej wykorzystywana szerokość to 2,4 m, natomiast długość waha się od 7,5 m do 12 m. Filigrany z prefabrykatów posiadają wagę ok. 125-200 kg/m2. Dolne zbrojenia, które tworzą pręty i siatki są wbudowane w płyty, natomiast kratownice, które znajdują się ponad filigranami, mają za zadanie umożliwić połączenie płyty nad betonem. Wykonany strop zazwyczaj cechuje się grubością pomiędzy 10-30 cm. Prefabrykaty mogą być wykonywane w różnych kształtach, jednak w celu ułatwienia transportu, optymalne wymiary elementów to szerokość pomiędzy 0,6-2,5 m i długość 2,4-10 m.

Schody z prefabrykatów betonowych

Schody wykonywane z prefabrykatów betonowych są uznawane i wykorzystywane za tańszy zamiennik tradycyjnych konstrukcji. Ich dużą zaletą jest także to, że ich montaż zajmuje o wiele mniej czasu, przez co montaż schodów jest mało skomplikowane. Do ich instalacji potrzebne są jedynie warunki techniczne w postaci miejsca we wnętrzu. Konstrukcje schodów są różne, dlatego można wyróżnić schody żelbetowe wspornikowe, policzkowe oraz płytowe.

Prefabrykaty mogą być użyte do budowy płyty spocznikowej, stopni lub belki. Schody prefabrykowane najczęściej występują w formie schodów kręconych, które charakteryzują się tym, że zajmują niewielką ilość miejsca i układają się w kształt spiralnej osi. Schody kręcone z prefabrykatów nie wymagają tworzenia nowej formy, dlatego jest to bardzo ekonomiczna opcja, idealna do zastosowania na poddaszu.

Domy z betonu i ściany z prefabrykatów

Domy z betonu, które powstają przy wykorzystaniu prefabrykatów, mogą zostać doprowadzone do stanu surowego już w kilka dni. Do budowy domów z prefabrykatów często używa się fundamentów płytowych zamiast tradycyjnych fundamentów ławowych, jednak nie jest to regułą. Domy z betonu, które powstają przy użyciu prefabrykatów, pozostawiają większą przestrzeń we wnętrzu domu.

Regularne pustaki posiadają grubość 24 cm, podczas gdy przegrody prefabrykowane w przypadku ścian konstrukcyjnych 15 cm, ścian działowych 10 cm oraz ścian poddasza 12 cm. W praktyce oznacza to, że pomimo wykorzystania takiej samej powierzchni terenu na wybudowanie budynku, domy z betonu posiadają o wiele większą powierzchnię użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *