Stylowy taras to marzenie wielu właścicieli domów. Wiosną i latem relaksujemy się tutaj w gronie rodziny i znajomych. Przygotowujemy popisowe posiłki przy grillu. Dumą naszą są zadbane rośliny, wyszukane meble tarasowe i nietuzinkowe dekoracje. Pogoda jednak bywa kapryśna i nie zawsze możemy w pełni rozkoszować się walorami tarasu. Najwyższy czas więc pomyśleć o odpowiednim jego zadaszeniu. Niektórzy być może stwierdzą, że samo zadaszenie to za mało i pójdą o krok dalej. Tak, pełne zabudowy tarasu to dziś bardzo pożądany trend. Dzieje się tak nie bez powodu.
Szklane zadaszenie tarasu, czy może pełna zabudowa?
Szkło to nowoczesny materiał, który dziś jest szeroko stosowany w budownictwie. Uznani na świecie architekci doceniają jego wizualną lekkość, transparentność, minimalizm i wysoką estetykę. Dzięki dużym, szklanym powierzchniom wnętrza budynku wydają się bardziej przestronne. Dodatkowym plusem jest oczywiście idealne doświetlenie pomieszczeń. Szkło jest współcześnie również bardzo chętnie wykorzystywane jako zadaszenie tarasu przydomowego. Tym sposobem deszcz nie przeszkodzi już w odpoczynku wśród przyrody.
Zadaszenie tarasu będzie idealnym rozwiązaniem na niespodziewany deszcz
Budownictwo funkcjonalne pod każdym względem i zachwycające stylową architekturą. Najbardziej pożądane dziś przez klientów projekty domów tworzone są przez architektów w oparciu właśnie o te zasady. Dlatego często proponowanym rozwiązaniem jest pełna, szklana zabudowa tarasu.
Zabudowa tarasu to przede wszystkim możliwość kontaktu z przyrodą przez okrągły rok, bez względu na temperaturę i warunki pogodowe. Tak, podziwianie gwiazd zimą podczas bezchmurnych nocy to tylko jedna z zalet! Lekkie systemy szczelnych, przesuwnych drzwi szklanych sprawią, że taras w mgnieniu oka zmieni się z zamkniętej oranżerii w przestrzeń otwartą na ogród zewnętrzny.
Polepszenie walorów wizualnych domu, ale także zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Dzięki zabudowie tarasu uzyskujemy w mieszkaniu dodatkowe pomieszczenie. Sposób jego zagospodarowania zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości i inwencji twórczej. Najczęściej zabudowany taras stanowi przedłużenie salonu będące jego łącznikiem ze środowiskiem zewnętrznym. Tutaj można łatwo zrelaksować się, przemyśleć ważne sprawy, odetchnąć świeżym powietrzem. Biblioteczka z kącikiem do czytania, przytulny stolik ze zjawiskowym serwisem do kawy i herbaty, mini siłownia, salon kąpielowy, artystyczne atelier, czy może pokój zabaw dla dzieci albo po prostu przestrzeń jadalniana? Tak, zabudowa tarasu to dużo możliwości!
Co trzeba wiedzieć decydując się na zadaszenie tarasu?
Jaki wybrać materiał na konstrukcję pod zadaszenie tarasu, czy też jego zabudowę? Jak dopasować projekt do bryły i otoczenia budynku? I ostatecznie, komu powierzyć takie prace, by efekt końcowy inwestycji był pod każdym względem zadowalający? Na pewno warto zdać się na mistrzów swoim fachu i profesjonalnych rzemieślników. Zawodowców takiego pokroju znajdziemy na przykład w szeroko polecanej przez dotychczasowych klientów firmie Glass Art, która świadczy swoje usługi na terenie całej Polski. W takich miastach jak np. Gdańsk, Łódź, Poznań, Bydgoszcz.
Najchętniej wykorzystywanymi współcześnie materiałami na konstrukcję pod zabudowę tarasu jest nowoczesne aluminium oraz tradycyjne drewno. Bywa, że klienci decydują się na szkielet stalowy. Aluminium to wysoka estetyka, minimalizm oraz odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Wybierając konstrukcję drewnianą trzeba mieć na uwadze to, że konieczna będzie w tym przypadku systematyczna impregnacja zabezpieczająca przed wilgocią.
Dzięki odpowiedniej obróbce szkło wbrew pozorom jest materiałem bardzo odpornym na stłuczenia i wytrzymałym. Takie jest na przykład szkło hartowane, wytwarzane w specjalnym piecu. Przy zabudowie tarasu stosuje się je jako bezpieczne pokrycie dachu, które udźwignie zalegający śnieg. Na zabudowę ścian najczęściej poleca się szkło klejone (laminowane). Obok tradycyjnego szkła białego zdecydować się również można na bardziej wyszukane szkło przyciemniane, matowe, nieprzezroczyste barwione, czy też foliowane w dowolnym kolorze.