Pompa ciepła – zasada działania. Jak ogrzać dom ogólnodostępnym… powietrzem?

Pompa ciepła to niezwykle ekonomiczne i ekologiczne urządzenie służące do ogrzewania domów. Do tego celu używa darmowego, ogólnodostępnego… powietrza! Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrze-woda pobiera ciepło z powietrza i zamienia je na energię, którą następnie zasila instalację grzewczą lub podgrzewa wodę użytkową. Jak to robi?

Jak działa pompa ciepła?

W tzw. pierwszym obiegu urządzenie pobiera energię z powietrza i doprowadza ją do systemu, w którym znajduje się niezamarzająca ciecz, której temperatura jest niższa od temperatury otoczenia. Dzięki temu ciecz może pobrać ciepło. Następnie, w nośniku ciecz podgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury i zamienia się w parę, która przekazywana jest do drugiego obiegu. W drugim obiegu znajduje się czynnik – środek chłodniczy, który paruje w niskich temperaturach. Przejmuje zgromadzone ciepło, a następnie paruje. Para przechodzi do sprężarki, zwiększa ciśnienie w obiegu i staje się gorąca. Środek chłodniczy dostarcza wytworzone ciepło do obiegu grzewczego, do ogrzania domu i wody użytkowej. Środek chłodniczy schładza się i zamienia w ciecz, która jest pod ciśnieniem. Nie może ona ponownie pobrać ciepła więc płynie do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie i temperatura spadają. Wówczas może znowu dojść do poboru ciepła.

Co ciekawe, na tej samej zasadzie pompa ciepła może służyć latem do chłodzenia pomieszczeń! Zmieniają wówczas tryb swojej pracy i wymiana ciepła przebiega w kierunku odwrotnym. Planujesz zakup pompy ciepła? Wejdź na defro.pl/pompa-ciepła i dowiedz się więcej o pompie ciepła powietrze-woda!

Zalety pompy ciepła? Jest ich mnóstwo!

Pompa ciepła, jeśli jest prawidłowo zamontowana, jest niezawodna i niezwykle ekonomiczna. Okazuje się, że ponad 95 proc. klientów posiadających pompy ciepła nie chce stosować innego rozwiązania!

Potwierdzają to także dane dotyczące ich sprzedaży. Co roku sprzedaje się ich średnio o około 30-35 proc. więcej. W 2017 roku właściciele domów zakupili ponad 8 tys. sztuk!

Pompa ciepła powietrze-woda w ponad 75 proc. wykorzystuje darmową energię z powietrza. Urządzenie nie emituje spalin w miejscu instalacji i emituje o ok. 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż kocioł gazowy.

Są ciche, nie zajmują wiele miejsca i posiadają klasę energetyczną A++ co sprawia, że ogrzewanie jest jeszcze tańsze.

Co więcej, na pompę ciepła można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze. Można też skorzystać przy jej zakupie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *