Pokój, dwa czy kawalerka? Jak dopasować mieszkanie do naszych potrzeb?

Dobór metrażu to decyzja ważna pod kilkoma względami. Od wielkości mieszkania będzie zależeć jego cena. W przypadku takiej inwestycji warto jednak patrzeć w przyszłość, bo może obecny lokal wkrótce okaże się dla nas zbyt mały. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas doboru wielkości mieszkania?

Zakup mieszkania – decyzja na lata

Nie ma co ukrywać, w dzisiejszych czasach decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. To zobowiązanie na lata, zwłaszcza gdy przy zakupie wspieramy się kredytem hipotecznym. Dlatego do tego wyboru zwykle podchodzimy z dużą ostrożnością. Oczywiście inwestycji mieszkaniowych w Warszawie i innych miastach nie brakuje, jednak pochopna decyzja co do metrażu może odbić się zarówno na naszej wygodzie, jak i kieszeni.

Cel zakupu

Bardzo ważnym aspektem w przypadku doboru metrażu jest cel zakupu. Warto sprecyzować sobie, chociaż w niewielkim stopniu, co będziemy chcieli zrobić z nabytym mieszkaniem w przyszłości – bliższej lub dalszej. Planujemy mieszkać sami czy może zakładamy rodzinę? Chcemy wprowadzić się na co najmniej kilka lat czy może przeznaczymy je na wynajem? Warto brać pod uwagę różne scenariusze.

Dla ilu osób?

Dla osoby samotnej – singla lub singielki, zakup kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego powinien być wystarczający. To rozwiązanie wygodniejsze przede wszystkim ze względów finansowych – duże mieszkanie to większy kredyt, a jeśli nie dzielimy go z partnerem/partnerką, może być to dla nas po prostu zbyt duże obciążenie.

Jeśli jednak planujemy założenie rodziny, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłości mogą przydać się nam dodatkowe pomieszczenia. W takim wypadku zakup mieszkania 3-pokojowego pozwoli swobodnie zaaranżować przestrzeń dla rodziców i ewentualnie dzieci. Coraz popularniejsza staje się także praca z domu. Posiadanie dodatkowego pomieszczenia, spełniającego funkcję gabinetu może okazać się zbawienne. Weźmy to pod uwagę – w końcu nie chcemy, by domowy harmider rozpraszał nas podczas wykonywania codziennych zadań.

Mieszkanie pod wynajem

Niektórzy nabywcy od razu lub po pewnym czasie decydują się na wynajem mieszkania. Pamiętajmy o tym, że dany metraż przyciągnie konkretne osoby. Popularnością wśród wynajmujących cieszą się kawalerki – głównie ze względu na cenę. W przypadku większego, kilkupokojowego pomieszczenia, często oddzielne pokoje wynajmuje się innym najemcom.

Metraż na naszą kieszeń

Oczywiście pieniądze mają kluczowe znaczenie w przypadku metrażu. Od wielkości mieszkania zależy jego cena. Ponadto pamiętajmy też, że przestrzeń do życia trzeba sobie odpowiednio przygotować – to wiąże się z remontami i wystrojem, które pochłaniają dodatkowe środki. Przy zakupie weźmy także pod uwagę ustawność lokum oraz możliwość zagospodarowania przestrzeni.

W poszukiwaniu inwestycji mieszkaniowych w stolicy warto zwrócić uwagę na projekt 19. Dzielnica. Nowopowstały kompleks apartamentów w dzielnicy Wola oferuje szeroki wybór mieszkań 2,3 oraz 5-pokojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *