Podstawowe zalety płyt indukcyjnych

W ciągu kilku ostatnich lat płyty indukcyjne cieszą się sporym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, że technologia indukcyjna łączy w sobie zarówno wysoką efektywność, jak i duży poziom bezpieczeństwa. Oznacza to więc, że jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z naszych domów podłączenie gazowe. A jak wiadomo, gaz nawet mimo najlepszych instalacji stanowi pewne zagrożenie dla domowników, dlatego od tego po prostu się odchodzi. Ponadto coraz większą uwagę zwracamy również na walory estetyczne. Niewątpliwie idealnie gładka, lustrzana powierzchnia płyty indukcyjnej świetnie prezentuje się w kuchniach utrzymana w nowoczesnym stylu. Jeżeli zatem jesteśmy na etapie projektowania naszej kuchni, warto z pewnością rozważyć wybór płyty indukcyjnej do zabudowy, która ma sporo zalet. Co warto o niej wiedzieć? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu. zachęcamy do lektury.

Co to jest płyta indukcyjna i jakie są zasady jej działania?

Jeżeli mielibyśmy opisać zalety płyty indukcyjnej z pewnością należałoby wymienić sposób jej działania. Najprościej mówiąc wygląda to w ten sposób, że pole grzewcze płyty indukcyjnej pod swoją powierzchnią wyposażone jest w specjalne cewki, które generują szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to zaś reaguje z dymem naczyń, które muszą być odpowiednio dobrane do kuchenki indukcyjnej. Zatem skutek indukowania prądów wirowych dno naszego naczynia po prostu się nagrzewa do bardzo wysokiej temperatury.

Istotne oczywiście jest to, że jeżeli zdecydujemy się na wybór płyty indukcyjnej, musimy zaopatrzyć się w specjalne naczynie. Dlatego do kosztu płyty powinniśmy doliczyć również koszt zakupu dedykowanych naczyń. Są to garnki indukcyjne oraz patelnie indukcyjne, które będą oznaczone specjalnym symbolem na dnie.

Zalety płyt indukcyjnych

Zalety płyt indukcyjnych są naprawdę konkretne, dlatego też przyczyniają się do dokonywania takich wyborów. Przede wszystkim możemy liczyć na to, że płyta grzewcza szybko podgrzewa postawione na niej garnki czy patelnie. Warto zatem wiedzieć, że płyty indukcyjne zadbają o to w sposób najszybszy – zdecydowanie działają szybciej niż płyty ceramiczne czy płyty żeliwne. Ponadto warto wiedzieć również o tym, że w przypadku zastosowania właśnie takiej technologii możemy liczyć również na bardzo niewielkie straty ciepła. Działa to w ten sposób, że energia przekazywana jest bezpośrednio do dna garnka i tym samym nie rozprzestrzenia się na boki.

Istotne jest również to, że płyty indukcyjne są znacznie oszczędniejsze chociażby od płyt żeliwnych. Jak wspomnieliśmy – energia tutaj nie jest marnotrawiona i dlatego potrzeba jej mniej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również bezpieczeństwo. Nagrzewane jest tutaj tylko i wyłącznie dno konkretnego garnka lub patelni, dlatego też miejsce dookoła pola grzewczego pozostaje chłodne lub tylko delikatne ciepłe. Na uwagę zasługuje również fakt, że płyty indukcyjne są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie posiadają one żadnych zakamarków, które są charakterystyczne dla płyt gazowych. Ponadto ich powłokę trudno zarysować.

Czy płyty indukcyjne się psują?

Mimo tego, że w płytach indukcyjnych zastosowane zostały najnowsze technologie, musimy się liczyć, że nie są to urządzenia całkowicie bezawaryjne. Niestety, jeszcze ciągle wiele osób w przypadku awarii płyty indukcyjnej decyduje się od razu na jej wymiany. Przede wszystkim powinniśmy się powstrzymać od pochopnych decyzji i zdecydować się na naprawę płyty indukcyjnej. Naprawa płyt indukcyjnych i jest możliwa, o ile zdecydujemy się na wybór z solidnego i sprawdzonego serwisu zajmującego się takimi zadaniami. Warto wspomnieć o tym, korzystając z naszego doświadczenia, że naprawa płyt indukcyjnych dotyczy zazwyczaj popularnych błędów. Otóż często spotykamy problem z bezpiecznikami, który może być spowodowany niedostosowaniem instalacji elektrycznej w naszym domu czy w mieszkaniu, czy także mogło dojść do zwarcia. Ponadto naprawa płyt indukcyjnych dotyczy także rozwiązywania awarii dotyczącej modułu sterowania. Warto wiedzieć o tym, że elektronika w płytach indukcyjnych jest naprawdę skomplikowana, dlatego też powinna ona zostać powierzona w fachowe ręce. Naprawa płyt indukcyjnych jest naprawdę opłacalna, gdyż nie będziemy musieli inwestować swojej sumy pieniędzy w zakup nowego urządzenia.

Podsumowanie

Niewątpliwie warto zdecydować się na takie nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się bezpiecznym działaniem, oszczędnością energii, a także doskonale się prezentuje. Musimy się jednak liczyć z tym, że naprawa płyt indukcyjnych może dotyczy także bezpośrednio naszego urządzenia, dlatego też z pewnością warto znaleźć sprawdzony i doświadczony serwis, które zadanie to wykonane solidnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *