Po jakim czasie zwróci nam się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jednym z takich rozwiązań jest montaż paneli fotowoltaicznych, które nie tylko pozwalają zmniejszyć koszty utrzymania domu, ale też pomagają chronić środowisko naturalne. Po jakim czasie panele słoneczne się zwrócą?

Ceny prądu idą w górę

Wzrost cen za energię elektryczną w ostatnim czasie jest często poruszanym tematem w mediach. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że wyższe rachunki za prąd zapłacą nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami miesięczne opłaty za energię elektryczną wzrosły o 10 do 12 proc., a więc średnio o ok. 9 zł, co przekłada się na dodatkowe 108 zł opłat dla trzyosobowej rodziny w skali roku. Rząd przygotowuje program rekompensat, jednak eksperci są zgodni, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się na dłuższą metę, ponieważ nie zatrzyma ono dalszych podwyżek cen za prąd. Znacznie skuteczniejsze może okazać się zainwestowanie w alternatywne źródła energii elektrycznej, takie jak ogniwa fotowoltaiczne. Ich koszt niektórym wyda się duży, jednak w perspektywie nadchodzących dalszych podwyżek rachunków, rozwiązanie to okaże się korzystniejsze pod względem finansowym.

Kiedy zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne mówiąc w uproszczeniu umożliwiają przekształcenie energii słonecznej na energię elektryczną. Ile kosztuje inwestycja w takie rozwiązanie i po jakim czasie się ona zwróci? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ wiele zależy od liczby paneli wynikającej z zapotrzebowania na prąd w konkretnym gospodarstwie domowym. Zadanie ułatwiają jednak specjalne narzędzia dostępne na witrynach internetowych przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją i montażem instalacji fotowoltaicznych. Korzystając z kalkulatora na stronie firmy SunCurrent w prosty sposób można oszacować przewidywane wydatki. Według danych gromadzonych przez GUS, w 2018 roku przeciętne gospodarstwo domowe zużywało rocznie 2375 kWh.

Aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, należałoby więc zainstalować 8 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2.38 kWp, co wiąże się z wydatkiem ok. 11,5 tys zł. Przyjmując, że zgodnie z obliczeniami Beskidzkiego Domu Maklerskiego w 2020 r. koszt 1kWh wyniesie średnio 0,58 zł, co daje 1377,50 zł rocznie, inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się w ok. 8 – 9 lat bez żadnego dodatkowego dofinansowania. Korzystając z dotacji zapłacimy nawet do 5000 zł mniej, dzięki czemu zwrot inwestycji nastąpi w ciągu ok. 5 lat.

Czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna to dla wielu osób znaczący wydatek, jednak korzystając z ogólnokrajowych i samorządowych dotacji na tego typu projekty, można koszt realizacji znacząco obniżyć. Należy przy tym wspomnieć, że pochodząca z promieniowania słonecznego energia odnawialna wykorzystywana w takich inwestycjach pozwala dostarczać prąd do gospodarstw domowych bez szkody dla środowiska naturalnego. Fotowoltaika z pewnością jest więc rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *