Szybki montaż, wielofunkcyjność, oszczędność oraz bezpieczeństwo. To niektóre z zalet płyt warstwowych – alternatywy dla innych materiałów stosowanych m.in. do budowania obiektów wielkopowierzchniowych. Parametry płyt są odpowiedzią na wszystkie wyzwania, które wiążą się z tego typu inwestycjami.
Gdzie sprawdzą się płyty warstwowe?
Można jest stosować w przypadku budowy hal produkcyjnych, magazynów, obiektów sportowych (sal gimnastycznych, basenów), a także sklepów wielkopowierzchniowych. Ponadto płyty warstwowe wykorzystywane są szeroko w sektorze spożywczym do stawiania chłodni lub magazynów z żywnością. Sprawdzają się one również w branży rolniczej do budowy kurników, obór, pieczarkarni, czy chlewni. Podsumowując, jest to dobry materiał lekkiej obudowy w przypadku różnego rodzaju wielkokubaturowych obiektów.
Ekonomiczne, wytrzymałe i energooszczędne
Płyty warstwowe dzielą się na ścienne, które wykorzystywane są do stawiania ścian zewnętrznych oraz działowych, a także do przykryć stropowych. W trakcie budowy obiektu wykorzystywane są też płyty dachowe. Co je łączy bez względu na miejsce zastosowania? Płyty warstwowe bardzo dobrze izolują za sprawą rdzenia, czyli wewnętrznej warstwy, stworzonej ze sztywnej pianki PIR lub PUR. Z jednej strony ciepło “nie ucieka” z obiektu, co przekłada się na jego energooszczędność i niższe koszty ogrzewania, a z drugiej – posiada on wysokie parametry ogniowe. To z kolei powoduje, że konstrukcja budynku pozostanie nienaruszona nawet w przypadku pożaru. Do tego rdzeń zapewnia odpowiednie parametry akustyczne w pomieszczeniach. Poza tym montaż płyt warstwowych jest szybki i prosty. To jedno z najtańszych rozwiązań w branży budowlanej.
Na tym jednak nie koniec. Wewnętrzną warstwę płyty otaczają stalowe blachy, które zarówno są odporne na zaginanie, jak i zapewniają odpowiednią nośność, jeżeli chodzi o zewnętrzną konstrukcję budynku (np. utrzymanie dachu na podbudowie z płyt ściennych). To wszystko sprawia, że płyty warstwowe gwarantują bezpieczeństwo użytkowania obiektu przez długie lata. Tym bardziej że branża budowlana oraz właściciele firm coraz częściej przy realizacji nowej inwestycji kierują się takimi priorytetami jak energooszczędność i ekologia.
Przy budowie magazynu, czy hali sportowej istotne są również aspekty wizualne. Płyty warstwowe można nabyć w różnej kolorystyce i co ważne – to gotowy produkt, którego nie trzeba dodatkowo obrabiać np. poprzez malowanie.