Płytki drukowane – co warto o nich wiedzieć?

Płytki drukowane to jeden z najważniejszych elementów każdego urządzenia elektronicznego. Bez nich nie moglibyśmy cieszyć się wysokim zaawansowaniem dzisiejszej technologii. Jak właściwie działa taka płytka drukowana i jakie jest jej zadanie? Gdzie kupić płytki PCB w dobrej cenie?

Płytki drukowane wykorzystywane są przy budowie niemal wszystkich urządzeń elektronicznym. Dotyczy to zarówno sprzętów do codziennego zastosowania domowego, czy osobistego, jak i wysoce zaawansowanych maszyn przemysłowych. Na takiej płytce uniwersalnej umieszczane są bowiem wszelkie elementy niezbędne do działania tych urządzeń, czyli między innymi diody, mikroprocesory oraz kondensatory. Jednak, aby urządzenia funkcjonowały bezbłędnie, jakość płytek PCB musi być naprawdę najwyższa. Gdzie więc kupić pierwsze płytki? Jaka jest ich cena podstawowa?

Płytki drukowane — co to?

Obwody drukowane to nic innego jak płytki wykonane ze specjalnego materiału nieprzewodzącego prądu. Na jego powierzchni naniesione są natomiast sieci połączeń elektrycznych. Są to tak zwane mozaiki ścieżek. Sieci te wykonane są z miedzi, która z kolei doskonale przewodzi prąd. Wyposażone są one w pola lutownicze, na których montuje się wszystkie podzespoły, takie jak diody, czy tranzystory. Ścieżki mozaikowe otoczone w warstwę miedzi wraz z polami tworzą cały układ elektroniczny, a ich sposób łączenia odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie sprzętu.

Płytki PCB — jakie jest ich zastosowanie?

Płytka drukowana, zależnie od sposobu wykonania łączeń, może pełnić wiele różnorodnych funkcji. Przede wszystkim, stanowi podłoże dla sieci połączeń układu elektronicznego — jest po prostu jego podłożem. Z tego te właśnie powodu w elektronice stosuje się je na szeroką skalę. Niemal każde urządzenie w naszym domu składa się z takiego elementu. Płytki PCB wykorzystuje się przy produkcji lamp, sprzętu RTV i AGD, smartfonach, konsolach oraz w wielu innych urządzeniach. Mówiąc krótko, wszędzie tam, gdzie system elektroniczny, tam także płytki drukowane.

Gdzie kupić płytki drukowane?

Produkcja płytek drukowanych to bardzo skomplikowany proces, wymagający użycia nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i sprzętów. Z tego też powodu obecnie najbardziej opłaca się po prostu zamówić gotowe płytki. Pytanie tylko, gdzie można je kupić? W zwykłych sklepach elektronicznych można oczywiście znaleźć poszczególne elementy takich układów. Re jednak wymagają złożenia. Tym samym sprawdzą się w przypadku tworzenia na własną rękę pojedynczych urządzeń. A co, jeśli potrzebujemy kilkudziesięciu lub nawet kilkuset płytek z takim samym obwodem? W tym przypadku z pomocą przychodzą firmy oferujące wykonanie i sprzedaż takich produktów. Możemy po prostu złożyć zamówienie online na płytki drukowane i po kilku dniach cieszyć się produktem, który jest już w pełni gotowy do montażu.

Ile kosztują płytki PCB?

Jedną z bardzo ważnych kwestii przy zlecaniu zamówienia na płytki drukowane, jest cena. Ile właściwie kosztują takie płytki? Tutaj wszystko zależy od indywidualnych czynników. Na finalny koszt wpływa przede wszystkim jakość użytych materiałów podczas produkcji, liczba wykorzystanych elementów, a także rodzaj samego obwodu. Z tego też właśnie powodu podczas zamawiania płytek PCB stosuje się przeważnie wycenę indywidualną. Przed złożeniem danego zlecenia, warto po prostu zapytać, jaki jest orientacyjny koszt wykonania takiego zamówienia. Należy mieć też na uwadze, że przy większych zamówieniach bardzo często można liczyć na specjalną obniżkę ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *