Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy okna są szczególnie narażone na negatywne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr i mróz. W jaki sposób należy zadbać o okna drewniane, żeby służyły w nienagannym stanie przez długi czas i zabezpieczały mieszkanie przed stratami ciepła?
Właściwie przygotowane do sezonu jesienno-zimowego okna gwarantują odpowiedni poziom izolacji termicznej i skuteczną ochronę przed chłodem. Niesprzyjająca aura, niska temperatura, opady marznącego deszczu lub śniegu nie służą ramom okiennym, które z czasem mogą ulec odkształceniom, a uszczelki – wyschnięciu i pękaniu. Chociaż nowoczesne okna drewniane są wykonane z surowców odpornych na negatywne działanie pogody, np. drewna łączonego trójwarstwowo, to również one muszą być odpowiednio pielęgnowane i zabezpieczane przed zimą.
Czym należy myć okna drewniane?
O okna i drzwi drewniane trzeba dbać regularnie – systematycznie, przynajmniej 2 razy w roku usuwać z nich kurz i brud. Do mycia można używać wody z dodatkiem płynu do naczyń lub innego delikatnego detergentu oraz miękkiej szmatki z mikrofibry. Używanie ostrych szczotek lub drażniących preparatów na bazie alkoholu, amoniaku lub acetonu nie jest zalecane – agresywne środki czyszczące stosowane do mycia okien mogą uszkodzić powierzchnię drewnianych ram oraz zniszczyć powłokę antykorozyjną metalowych okuć. Po umyciu warto nanieść na ramy pielęgnacyjne mleczko na bazie wosków, które nada im ładny połysk i zabezpieczy powłokę lakierniczą przed wpływem czynników atmosferycznych.
Jak konserwować uszczelki i okucia?
Uszczelki okienne chronią przed zimnym powietrzem oraz przedostawaniem się wody, dlatego powinny być sprężyste i dobrze przylegać do ramy. Niestety gumowe uszczelki pod wpływem niskiej temperatury sztywnieją, przymarzają, a często również ulegają popękaniu. Żeby zapobiec uszkodzeniom gumowych elementów, należy co najmniej raz w roku – najlepiej przed zimą – dokonywać ich konserwacji. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji uszczelek, np. na bazie żywicy silikonowej, które przywracają ich elastyczność. Warto również zadbać o zawiasy i okucia, które mają ogromny wpływ na użytkowanie okien. Przed zimą należy je oczyścić z kurzu, np. za pomocą sprężonego powietrza. Następnie można posmarować wszystkie ruchome części okuć preparatem do konserwacji, np. smarem na bazie silikonu, który zapewnia łatwe otwieranie okien.
Regulacja okuć
Żeby drewniane okna dobrze zabezpieczały przed chłodem i wilgocią, warto raz na jakiś czas poddać je regulacji. Wykonanie prac naprawczych zaleca się zwłaszcza wtedy, gdy okna ciężko się zamykają lub są nieszczelne. Można zrobić to samodzielnie, jednak najlepiej zlecić regulację profesjonalnej ekipie, która zadba o to, żeby skrzydło w prawidłowy sposób przylegało do ramy. Warto także zauważyć, że nowoczesne okna drewniane są wyposażone w tryb lato/zima, który umożliwia zmianę szczelności w zależności od pory roku. Przed zimą można ustawić skrzydło tak, żeby silniej przylegało do ościeżnicy, z kolei latem docisk skrzydła do ramy można zmniejszyć, co zapewni lepsze wentylowanie pomieszczeń.
Renowacja okien drewnianych
Co kilka lat zaleca się przeprowadzenie renowacji okien, której celem jest naprawa uszkodzeń na powierzchni lakierniczej, regulacja ruchomych elementów czy wymiana uszczelek. Usługę najlepiej zlecić fachowcom, którzy wygładzą powierzchnię ramy, naniosą specjalistyczny lakier i przedłużą żywotność okien drewnianych.
Zdjęcie: Fotolia