Wszystkie budynki z zainstalowanym systemem grzewczym wymagają stosowania efektywnej izolacji, która zabezpieczy je przed utratą ciepła. Pozwala to na ograniczenie kosztów eksploatacji, wpływając na obniżenie ilości zużywanej energii, czy to w postaci spalanego opału, czy też prądu używanego do zasilania instalacji grzewczej. W większości przypadków materiał termoizolacyjny jest również odpowiedzialny za ochronę obiektu przed hałasem.
Charakterystyka pianki poliuretanowej
Pianka poliuretanowa nazywana też pianką PUR jest jednym z materiałów izolacyjnych, które zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje znakomite parametry użytkowe oraz możliwości szybkiej aplikacji. Pianka powstaje w wyniku połączenia polioli, izocyjanianów oraz wody – pęcherzyki wypełniają się wówczas uwalnianym podczas reakcji chemicznej gazem. Jest nanoszona metodą natryskową przy użyciu specjalnego agregatu, który służy do połączenia komponentów w odpowiednich proporcjach na miejscu, gdzie materiał będzie wykorzystany. Następnie środek jest podawany pod ciśnieniem elastycznymi przewodami aż do pistoletu służącego do wykonywania kolejnych warstw termoizolacyjnych. Z uwagi na używaną technologię istnieje możliwość wypełniania pianką poliuretanową różnych trudnodostępnych przestrzeni. Przylega ona też świetnie do najczęściej stosowanych materiałów budowlanych – betonu, ceramicznych cegieł i pustaków, a także wszelkiego typu bloczków. Pianka „trzyma się” też drewna oraz metalu. Ponieważ wytwarzane powłoki są jednorodne i nie mają przerw, nie pojawiają się żadne szczeliny albo mostki termiczne. Parametry użytkowe pianki zależą ściśle od jej rodzaju.
Pianka zamknięto- i otwartokomórkowa
Pianka poliuretanowa może być wytwarzana w dwóch wersjach – zamknięto- i otwartokomórkowej. Pianka zamkniętokomórkowa ma nieco gorsze parametry izolacyjne, jest jednak sztywna i wytrzymała na ściskanie oraz odporna na działanie wody, a przy tym paroszczelna. Może więc być stosowana do ocieplania podłóg, stropów i fundamentów. Pianka otwartokomórkowa jest lżejsza i bardziej elastyczna, przez co nie pęka oraz dopasowuje się do elementów zmieniających swe rozmiary, zarówno pod wpływem wilgoci, jak i nagrzewania się. Dobrze tłumi też fale dźwiękowe, chroniąc przed docierającym z zewnątrz hałasem. Sprawdza się więc znakomicie jako docieplenie dachów i poddaszy. Co ważne, jest też paroprzepuszczalna. Pianki natryskowe są dostępne wśród produktów oferowanych przez firmę Polychem Systems. Są to pianki PUREX NG-0808NF-B2, PUREX NG-0810NF oraz PUREX NG-0428.