Organizacja ergonomicznego stanowiska pracy – o czym należy pamiętać?

Stanowisko pracy biurowej zawsze powinno być organizowane zgodnie z zasadami ergonomii. Komfort, wygoda i bezpieczeństwo mają szczególny wpływ na jakość wykonywanych obowiązków, a także sprzyjają koncentracji. Odpowiednia ergonomia pozwala na znacznie lepsze przystosowanie stanowiska pracowniczego do psychofizycznych warunków człowieka. Dbając o ten aspekt, zyskać można większą efektywność podczas pracy oraz uniknąć wielu problemów zdrowotnych

Ergonomia stanowiska pracy

Organizacja stanowiska pracy jest ściśle uzależniona od specyfiki czynności, które będą przy nim wykonywane. Kluczowe znaczenie ma zachowanie wszystkich obowiązujących norm bezpieczeństwa. Poszczególne elementy stanowiska powinny być ułożone w taki sposób, aby zapewniać maksymalną ergonomię pracy. Wiąże się to z koniecznością wzięcia pod uwagę budowy fizycznej człowieka. Ergonomiczne stanowisko pracy nie powinno powodować żadnych zwyrodnień oraz chorób. Poszczególne elementy biurowego sprzętu muszą być optymalnie dopasowane do potrzeb użytkownika, aby mógł wygodnie siedzieć i wykonywać swoje obowiązki. Stanowisko pracy musi być nie tylko intuicyjne, ale również czyste. Od wykonywania obowiązków uwagę odciągać mogą najróżniejsze rzeczy, dlatego warto zadbać o minimalistyczny wystrój. Nie bez znaczenia pozostają kwestie w rodzaju oświetlenia czy temperatury w miejscu pracy.

Komfortowe krzesło biurowe

Przy pracy biurowej bardzo duże znaczenie ma fotel biurowy, na którym pracownik nierzadko przesiaduje nawet kilka godzin. Siedzący tryb życia jest jedną z najczęstszych przyczyn zwyrodnień kręgosłupa. Nieprawidłowo dobrane krzesło gabinetowe może prowadzić do dolegliwości bólowych w różnych odcinkach kręgosłupa, ze szczególnym wskazaniem na odcinek lędźwiowy. Ergonomiczne krzesło powinno posiadać regulację wysokości siedziska, a także oparcia. To drugie powinno dodatkowo swobodnie się odchylać. Najlepsze meble biurowe tego typu wyposażane są również w zagłówki i podłokietniki, które pozwalają na wygodne oparcie ciała oraz rozluźnienie odcinka szyjnego. Siedzisko powinno umożliwiać swobodne profilowanie, zapewniające naturalne przystosowanie do krzywizny ludzkiego kręgosłupa.

Wygodne wyposażenie biurowe

Niezbędnym wyposażeniem stanowiska pracy jest wygodne biurko. Jego blat powinien być na tyle głęboki i szeroki, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Kluczową dla ergonomii kwestią jest odpowiednie ustawienie monitora podczas pracy biurowej. Najlepiej umieścić go w odległości około 40-75 cm od oczu. W ten sposób praca przy komputerze pozostanie komfortowa nawet przez kilka godzin wpatrywania się w ekran, co jest bardzo męczące dla wzroku oraz kręgosłupa. Należy pamiętać, aby po każdej godzinie pracy przed monitorem zrobić sobie kilka minut przerwy. Czas ten wykorzystać można na rozluźnienie całego ciała. Przydatnym elementem wyposażenia biurowego jest także podnóżek, stanowiący duże udogodnienie zwłaszcza dla niższych osób. Najlepiej ustawić ten element pod kątem kilkunastu stopni, zapewniając płaską pozycję stopom.

Ergonomiczna organizacja stanowiska pracy

Zadbanie o ergonomię warunków pracy biurowej jest bardzo istotne, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość wykonywanych obowiązków. Odpowiednie przygotowanie środowiska może pomóc w dopasowaniu go do warunków psychofizycznych oraz budowy ciała pracowników, a tym samym zredukować ewentualne objawy zmęczenia i zmotywować ich do lepszego wywiązywania się ze swoich zadań. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w małych biurach, ale również na dużych salach konferencyjnych. Szeroką ofertę odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych mebli posiada sklep: https://superkrzesla.pl/. Na jego asortyment składają się zarówno standardowe fotele, jak wiele innych elementów wyposażenia niezbędnych w ergonomicznie urządzonym stanowisku pracy. W sklepie nabyć można chociażby wygodne krzesło konferencyjne, dzięki któremu każdy pracownik będzie w stanie świadczyć swoje obowiązki z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *