Olejowanie, czyli co warto posiadać, aby poprawnie je przeprowadzić?

Olejowanie blatów to czynność, którą powinno się przeprowadzać kilka razy w roku. Jest to metoda uznawana za ekologiczną. Świetnie konserwuje drewno, a jest to również naturalny sposób na impregnowanie drewna. Jak poprawnie przeprowadzić olejowanie? Co warto posiadać w swoim wyposażeniu do olejowania?

Jakie akcesoria będą nam potrzebne do olejowania blatów?

Powinniśmy przede wszystkim przygotować odpowiednie stanowisko do olejowania. Przyda się nam na pewno folia (np. malarska). Zabezpieczy nam najbliższe okolice i nie zabrudzi podłogi. Dodatkowo warto mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe, które również ochronią nam ręce przed zabrudzeniami olejowymi.

Warto również zaopatrzyć się w aplikator oleju. Pozwoli on nam na precyzyjne nałożenie oleju w miejscach trudno dostępnych. Do rozprowadzania naszego preparatu może nam przydać się gąbka, bawełniana szmatka lub miękki pędzel. Nie warto oszczędzać na takich akcesoriach jak aplikator oleju czy pędzle. Niewiadomej jakości produkt może uszkodzić nam blat albo źle rozprowadzić produkt po olejowanej powierzchni.

Jak przygotować się do olejowania blatów?

Pierwsze olejowanie blatów jest najważniejsze. Prawidłowo przeprowadzone olejowanie daje nam gwarancję, że olej wchłonie się tak jak powinien. Przede wszystkim powinniśmy drewno poddać szlifowaniu. Wygładzimy w ten sposób powierzchnię.

Jeśli już nasz blat został naszykowany do olejowania to możemy przystąpić do dalszych czynności. Pierwsza warstwa preparatu powinna być nałożona na wilgotne drewno. Woda jest humektantem, który wiąże się z olejem w jedną całość. Pomoże to utrzymać drewno w dobrej kondycji. Ważne jest aby drewno było wilgotne, ale nie mokre.

Jeśli już nanieśliśmy wilgoć na powierzchnię olejowanego blatu to możemy przystąpić do nanoszenia produktu. Olejowanie mokrego blatu jest czynnością, którą trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Olej potrzebuje czasu by się wchłonąć. Dlatego należy uważać na grubość nakładanej warstwy.

Jak rozpoznać czy olejowanie blatów zostało przeprowadzone prawidłowo?

Drewniany blat jest niesamowitą ozdobą każdej kuchni i nadaje pomieszczeniu niezwykłego ciepła. Drewno samo w sobie jest piękne i olejowanie mokrego drewna powinno być wpisane w naszą rutynę Dbanie o dom to jedna z podstawowych czynności.

Olejowanie blatów możemy powtarzać do 20-30 minut w trakcie jednego zabiegu. Nadmiar oleju, który pozostanie nam na blacie możemy ścierać bawełnianą ściereczką lub innym dobrze pochłaniającym materiałem. Gdy drewno przestanie chłonąć preparat to zaczną się na nim pojawiać krople oleju. Jest to znak, że drewno przekroczyło już granicę wchłanialności substancji olejowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *