Okna aluminiowe – energooszczędność w połączeniu z estetyką

Okna aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego skoro oferują użytkownikom wysoką trwałość oraz energooszczędność. Ponadto cechują się wysokimi walorami estetycznymi przez co wpisują się w każde najnowsze trendy aranżacyjne. Jakie są jeszcze powody, dla których warto zainstalować w swoim mieszkaniu okna o aluminiowym profilu?

Wysoka energooszczędność

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe były uważane za stosunkowo zimne. Jednak to już przeszłość. Obecnie posiadają one certyfikaty budownictwa pasywnego. Wszystko to za sprawą zaostrzenia wymagań normowych, od kiedy to całkowity współczynnik przenikania ciepła okna nie może przekraczać 1,1 W/(m2.K). Od tamtego momentu w oknach nie stosuje się już pakietów jednokomorowych, które były za zimne. Zostały one zastąpione ciepłymi dwukomorowymi pakietami szybowymi. Ponadto przestrzenie między szybami wypełnione są argonem, a tafle rozdzielone ciepłymi ramkami dystansowymi. Kolejnym czynnikiem, który zdecydowanie poprawił parametry cieplne okien aluminiowych są przekładki izolacyjne umieszczane w środkowej komorze profili. Wykonane są często z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym lub z pianki izolacyjnej. Również uszczelki z kauczuku syntetycznego oraz trzy lub nawet czterokomorowe profile aluminiowe znacznie zatrzymują ciepło wewnątrz mieszkania.

Duża powierzchnia

Okna aluminiowe są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o konstrukcje wielkoformatowe. Niezwykle stabilne ramy pozwalają na wykonanie konstrukcji przeszkleń o szerokości nawet do 170 cm i wysokości do 290 cm. Jedną z największych zalet stolarki aluminiowej jest możliwość tworzenia bardzo popularnych wielkoformatowych okien narożnych, których wysokość może sięgać aż do 3 m. Dodatkowo wąski, delikatny słupek narożny nie zasłania światła szyby oraz nadaje lekkiego charakteru całej konstrukcji. Ponadto okna mogą przyjmować dowolny kształt: tradycyjne jak kwadratowy lub prostokątny, ale także okrągły lub łukowy. Niestety wielkoformatowe okna aluminiowe odznaczają się dosyć wysoką ceną, jednak ze względu na dużą wytrzymałość i trwałość w połączeniu z ponadprzeciętna estetyką są chętnie zamawiane na indywidualne zamówienie do nowoczesnych domów lub reprezentacyjnych budynków użytku publicznego.

Okucia okien aluminiowych

Okna aluminiowe oferują różnorodne okucia, które decydują o sposobie ich otwierania (harmonijkowe, uchylno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne). Ma to szczególne znaczenie w przypadku okien tarasowych. Dodatkowo rodzaj okuć decyduje o ochronie antywłamaniowej drzwi tarasowych. Można zastosować cztery zaczepy antywłamaniowe, blokady obrotu klamki z podnośnikiem lub grzybki.

Walory estetyczne

Wygląd okien aluminiowych, ale również ich trwałość zależy przede wszystkim od wykończenia profili. Rozróżnia się dwa wykończenia:

  • lakierowane proszkowo lakierami poliestrowymi – wykończone w ten sposób profile są w wysokim stopniu odporne na korozję oraz przypadkowe zarysowania. Powierzchnia okna może być błyszcząca lub matowa, metalizowana lub przypominać strukturę drewna. Podstawowe kolory to biel oraz brąz. Można oczywiście wybrać inną barwę z szerokiej palety, lecz wiąże się to zazwyczaj z dodatkową opłatą. Istnieje możliwość wykonania dwukolorowego profilu.
  • anodowane – profile wykończone z użyciem tej techniki wykazują się nieco niższymi właściwościami odpornościowymi na korozję oraz przypadkowe zadrapania niż okna aluminiowe malowane proszkowo lakierami poliestrowymi

Co jeszcze warto wiedzieć o oknach aluminiowych?

Czyszczenie – jest niezwykle ważne w przypadku okien o profilach aluminiowych. Czyszczenie powinno odbywać się przynajmniej trzy razy w roku, a w miejscach o szczególnie zabrudzonym powietrzu nawet częściej. Co ważne, nie wolno używać do tego substancji o wysokim stężeniu kwasu lub kwaśnych roztworów. Nie można też używać materiałów ściernych oraz rozpuszczalników (alkohole, aceton). Mogą one uszkodzić powierzchnię okna. W przypadku lekko zabrudzonych profili należy umyć je miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnych środków. Do większych zabrudzeń warto zastosować środki zalecane przez producenta okien aluminiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *