Do najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się w trakcie budowy domu, należy wybór centralnego ogrzewania. Obecnie nie ogranicza się on już tylko do tradycyjnych grzejników. Dostępne jest wiele innych systemów, z których coraz większą popularnością cieszą się tzw. podłogówki. Co jednak będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.
Grzejniki ścienne – charakterystyka, wady i zalety
Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić mieszkanie lub dom bez przymocowanych do ściany, najczęściej pod oknem, kaloryferów. Także obecnie taki widok nie należy do rzadkości nawet w nowych budynkach. Mamy jednak do wyboru tradycyjne grzejniki konwektorowe, które ogrzewają powietrze, a także nowoczesne urządzenia wykorzystujące zjawisko promieniowania podczerwonego, dzięki czemu ciepło zostaje przekazane bezpośrednio do innych obiektów znajdujących się w pomieszczeniu. W tym drugim przypadku straty ciepła są mniejsze, a tym samym maleją koszty eksploatacyjne. Podstawowa zaleta tradycyjnych grzejników jest taka, że dają nieograniczony wybór w kwestii wykończenia podłogi oraz rozmieszczenia mebli i innego wyposażenia. Główną wadą okazuje się natomiast nierównomierne rozchodzenie ciepła, a także – w przypadku instalacji wykorzystujących zjawisko konwekcji – uciekanie ciepła do góry.
Najważniejsze informacje o ogrzewaniu podłogowym
W przypadku podłogówek jako największe zalety wymienia się estetykę oraz skuteczność. Praktycznie cała instalacja jest schowana pod podłogą, co wiele osób uznaje za bardziej eleganckie niż widoczne grzejniki. Co więcej przewody grzejne – oddające ciepło poprzez promieniowanie – są rozmieszczone na niemal całej powierzchni, dzięki czemu temperatura zostaje równomiernie oddana w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele TERMOFOL doskonale sprawdzi się zatem w bardzo dużych pokojach, z którymi nie poradziłoby sobie nawet kilka grzejników. Z drugiej strony, inwestorzy decydujący się na takie rozwiązanie muszą wybrać konkretny rodzaj podłogi – na szczęście oferta jest coraz większa – a także mają ograniczone możliwości aranżacji. Przewodów grzewczych nie umieszcza się pod stałą zabudową, a więc wszystkie meble muszą pozostawać w tym samym miejscu.
Jakie ogrzewanie wybrać do dużego domu?
Dla wielu inwestorów decydujące znacznie będą miały kwestie estetyczne lub praktyczne, podczas gdy inni zwrócą uwagę przede wszystkim na koszty. W tych pierwszych przypadkach o wyborze zdecydują przede wszystkim indywidualne, subiektywne preferencje. Jeśli jednak najbardziej obchodzą nas względy finansowe, musimy oprzeć się na dostępnych danych. Nie da się ukryć, że w przypadku tradycyjnych grzejników konwektorowych dochodzi do istotnej straty ciepła. Im większa jest powierzchnia domu, tym więcej te straty wyniosą. Z tego względu w przypadku dużych budynków polecamy podłogówkę lub nowoczesne grzejniki działające na podczerwień. Takie instalacje znajdziesz w katalogu firmy TERMOFOL.