Odrobina intymności w twoim domu czyli kilka słów o roletach

Okna, nieodłączny element każdego domu, bloku, biurowca czy hali produkcyjnej. W niektórych miejscach pełni funkcję bardziej praktyczną, a w innych dodatkowo także ozdobną. Dekorujemy je firankami, zasłonami i roletami. I to właśnie rolety będą głównymi bohaterami tego artykułu.

Rodzaje rolet okiennych

Pierwszym podziałem, jaki się nasuwa jest oczywiście klasyfikacja na rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Te dwie grupy dzielą się dalej bardziej szczegółowo.

Rolety zewnętrzne

Dzięki nim ochraniamy się latem przed wpływem gorącego powietrza, zapewniając sobie przyjemny cień. Zimą zaś rolety ochraniają przed nadmiernymi stratami ciepła. Sprawiają więc, że dom jest bardziej energooszczędny. Kolejną zaletą rolet zewnętrznych jest ochrona przed włamaniem, kiedy np. wyjeżdżamy na urlop i dom pozostaje bez opieki. Rolety zewnętrzne skutecznie tłumią hałas, szczególnie gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Rolety zewnętrzne to nie tylko funkcjonalność. To także efektowne wykończenie elewacji zewnętrznej budynku. Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy:

  • rolety naokienne – skrzynia montowana jest na oknie, a więc umieszczana we wnęce okiennej. Decyzję o wyborze takich rolet podejmujemy na etapie projektu domu lub w momencie wymiany okien na nowe.
  • rolety podtynkowe – skrzynia umieszczana jest przed oknem we wcześniej stworzonej wnęce. Decyzja o wyborze tego rodzaju rolet musi zostać podjęta na etapie projektu.
  • rolety natynkowe – skrzynia montowana na murze lub we wnęce okiennej. System tych rolet można wybrać albo w nowym budownictwie albo przy modernizacji obiektów.
  • rolety RKS – obudowa wzmocniona drutem zbrojeniowym, skrzynka montowana w nadprożu okna. Stosowane wyłącznie w nowym budownictwie, gdzie decyzja o ich montażu musi zostać podjęta na etapie projektu.

Rolety wewnętrzne

Ponieważ znajdują się wewnątrz domu nie posiadają one funkcji przeciwwłamaniowej, nie chronią przed hałasem, zimnem czy wiatrem. Posiadają raczej funkcję ochrony przed promieniami słonecznymi, zapewniają trochę prywatności i pełnią funkcje dekoracyjne. Charakteryzuje je szeroka gama kolorystyczna, zbudowane są także z różnorakich materiałów. Wśród rolet wewnętrznych wyróżnić możemy:

  • rolety mini –  do ich zamontowania nie potrzebujemy żadnych narzędzi, gdyż mocowane są one bezinwazyjnie do ramy okiennej. Charakteryzują się także łatwym demontażem i bardzo szeroką paletą barw.
  • rolety w kasecie – do wyboru mamy tutaj dwie opcje: rolety w kasecie płaskiej i w kasecie przestrzennej. Rolety w kasecie płaskiej mocuje się do listew przyszybowych w sposób inwazyjny, a kaseta w delikatny sposób wychodzi poza ramę okna. Tkanina przesuwa się między listwami przyszybowymi. Rolety w kasecie przestrzennej bardziej odstają od okna, ale za to ich montaż jest bezinwazyjny. Rolety w kasetach to także mnóstwo kolorów do wyboru.
  • rolety plisowane – materiał zasłaniający występuje w formie plis, można je podciągać od dołu jak i od góry.
  • rolety dzień i noc – składają się z dwóch warstw tkanin, w których umieszczone są naprzemiennie dwa pasy poziome – prześwitujący i kolorowy ciemny. W zależności od sposobu ułożenia pasów względem siebie możemy sterować stopniem zaciemnienia pomieszczenia.
  • rolety rzymskie – montuje się je do ściany bądź do sufitu, zasłaniając całe okno a nawet wnękę okienną. Ich zaletą jest bardzo duży efekt ozdobny. Występują w nieograniczonych wzorach i kolorach. Można je ściągać i wyprać co jest niemożliwe w innych rodzajach rolet.
  • rolety do okien dachowych – występuje w nich mechanizm sprężynowy, który naciąga materiał. Dodatkowo posiadają one hamulec, który utrzymuje materiał na danej pozycji-wysokości okna.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje rolet znajdziecie Państwo na naszej stronie www.k-bro.pl. Jesteśmy wiodącym sprzedawcą rolet, moskitier i markiz. Posiadamy długoletnie doświadczenie w branży. Dzięki wiedzy i profesjonalizmowi zaufało nam już wielu klientów nie tylko z Brodnicy, ale także z całego kraju. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą K-bro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *