Na czym polega piaskowanie metali?

Istnieje wiele sposobów na obróbkę elementów stalowych. Jednym z nich jest piaskowanie. Ten zabieg bardzo przypomina szlifowanie i śrutowanie, jednak różni się od nich materiałem użytym w procesie oraz efektem oczyszczania. Na czym polega piaskowanie metali? Jakie są zalety takiego sposobu obróbki strumieniowo-ściernej? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest piaskowanie metali?

Piaskowanie to nic innego jak proces technologiczny, którego celem jest oczyszczenie detali z zanieczyszczeń. Polega na opryskiwaniu detali materiałem ściernym pod ciśnieniem za pomocą sprężonego powietrza. Wyróżnia się precyzyjnością oraz uzyskaniem odpowiedniej chropowatości na nawierzchni. Piaskowanie to proces, który również usuwa niedoskonałości z metali, np. zadziory. Dzięki temu można łatwo uzyskać idealnie równą, estetycznie wyglądającą powierzchnię – szczególnie po nałożeniu powłoki lakierniczej.

Jakie ścierniwo do piaskowania metali?

Do piaskowania najczęściej wykorzystuje się mineralne materiały ścierne. Jeszcze 10 lat temu do tego procesu wykorzystywano głównie piasek kwarcowy. Jednak od 2003 roku jest on zabroniony, ponieważ wywołuje chorobę zwaną pylicą oraz prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze. Zamiast piasku warto wykorzystać elektrokorund brązowy, szlakę czy ścierniwo ze szkła (np. kulki szklane czy granulat szklany). Ich granulacja zostaje dobrana w zależności od specyfiki czyszczonych detali (wielkości, kształtu, itd.). Prawidłowo wybrana frakcja umożliwia dostanie się ścierniwa w nawet najtrudniej dostępne miejsca.

Piaskowanie metali krok po kroku

Proces piaskowania metali można podzielić na 4 etapy:

  1. Umieszczenie materiału ściernego w kabinie piaskarskiej.
  2. Ustawienie odpowiedniego ciśnienia w dyszach.
  3. Usunięcie starych powłok lakierniczych i zanieczyszczeń.
  4. Wyrównanie powierzchni oraz nadanie jej chropowatości.

Tak przygotowany detal nadaje się do dalszej obróbki, np. malowania proszkowego.

Zalety piaskowania metali

Metoda piaskowania jest bardzo skuteczna, dlatego wiele firm decyduje się właśnie na taki zabieg oczyszczania powierzchni z zabrudzeń, rdzy i wcześniejszych powłok. Do zalet tego procesu obróbki powierzchni należą:

  • Łatwość dotarcia do trudnodostępnych miejsc – piaskowanie wykorzystuje się głównie do czyszczenia detali o skomplikowanym kształcie, nierównych posiadających zagłębienia. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj niska granulacja ścierniwa.
  • Uzyskanie wybłyszczonej powierzchni – dzięki zastosowaniu kulek szklanych w procesie piaskowania, można osiągnąć satynową, błyszczącą nawierzchnię. Dodatkowo nie będzie ona porysowana.
  • Usunięcie niedoskonałości – piaskowanie pozwala zniwelować zadziory i inne niedoskonałości, które wystają na powierzchni elementu.
  • Uniwersalność procesu – dzięki temu, że podczas jednej czynności można usunąć zanieczyszczenia oraz osiągnąć odpowiednią chropowatość powierzchni, firma skraca czas przeprowadzenia procesu technologicznego od początku do końca.

Piaskowanie metali świetnie sprawdza się podczas renowacji zarówno dużych, jak i małych elementów. Taki sposób obróbki często wykorzystuje się w branży ogrodzeniowej, automotive czy konstrukcji stalowych. Prawidłowo przeprowadzony proces zapewnia trwałość i wysoki poziom estetyki. Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje piaskowanie metali w firmach zajmujących się takimi usługami, skontaktuj się z Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *