Na co zwrócić uwagę przy wyborze wygodnego łóżka do spania?

Raport „Sen Polaków” ujawnia, że aż 46% z nas nie jest zadowolonych z jakości swojego snu! Na problemy ze snem skarży się natomiast ponad 60% ankietowanych. Choć zaburzenia snu mogą mieć wiele przyczyn – począwszy od zdrowotnych po nieprzestrzeganie zasad higieny snu – to jednak ogromne znaczenie mają też warunki panujące w sypialni. Wygodne łóżko to podstawa. W końcu spędzamy w nim niemal 1/3 życia! Czym kierować się podczas zakupu i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę, by wybrać najwygodniejsze łóżko do spania?

Wygodne łóżko, czyli… właściwie jakie?

Podstawowa zasada przy wybieraniu wygodnego łóżka do sypialni brzmi: łóżko powinno być dopasowane do potrzeb użytkownika (lub użytkowników). Jedni bez problemu ucinają sobie drzemkę na kanapie w salonie lub nawet w fotelu, inni mają trudności z zasypianiem poza własną sypialną. Niektórzy nie wyobrażają sobie spania na miękkim materacu, część osób z kolei po nocy na twardszym podłożu budzi się z okropnym bólem karku. Poza indywidualnymi upodobaniami uwzględnić należy także wzrost oraz wagę osób korzystających z łóżka i oczywiście wymiary pomieszczenia, w którym się je ustawia.

Materac – najważniejsza część wygodnego łóżka

Wygodne łóżko do spania poznać można po materacu; na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą wypełnieniem i właściwościami (starego typu materace kieszonkowe ze sprężynami, lateksowe – najchętniej wybierane przez alergików, materace wykonane ze specjalnej pianki termoelastycznej idealnie dopasowujące się do kształtu ciała każdego użytkownika, a także futony – tradycyjne materace japońskie, zdrowe i ekologiczne). Przy wyborze materaca ogromne znaczenie ma jego twardość: przyjmuje się, że cięższe osoby powinny wybrać twardszy materac, by odciążał on prawidłowo kręgosłup. Twardość materaca jest jednak odczuciem subiektywnym – jeśli więc tylko jest taka możliwość, przez zakupem warto materac po prostu przetestować.

Rama i stelaż także mają duże znaczenie

Przy wyborze wygodnego łóżka nie można pominąć rozmiaru ramy – standardowo rama pozwala na umieszczenie na niej materaca o długości 200 cm, jednak wyższe osoby powinny zdecydować się na model tworzony na wymiar. Minimalna szerokość zapewniająca komfort spania to 90 cm dla jednej osoby. Ramę uzupełnić należy o stelaż: najlepszym rozwiązaniem są drewniane, sprężyste listwy zapewniające odpowiednie podparcie całego materaca.

  • Dodajmy, że komfortowa minimalna długość to wzrost + 20cm

Zobacz stelaże pod materac >>

Wygodne łóżko  – jak wybrać idealne?

Jeśli nie wiadomo, od czego zacząć poszukiwania łóżka idealnego, można skupić się na pomieszczeniu, w którym ma ono stanąć lub na osobie, której ma służyć. Wygodne łóżka do sypialni seniora różnią się zdecydowanie od łóżek do salonu lub na przykład od łóżka dla pary, do niewielkiej sypialni połączonej z garderobą.

Duże, wygodne łóżko – spokojny sen dla dwojga

Wygodne łóżko dwuosobowe to podstawowe wyposażenie sypialni dla pary; ważne jest, by zapewniało ono spokojny sen wszystkim użytkownikom, dlatego warto zwrócić uwagę na jego szerokość oraz dobór odpowiedniego materaca. Minimalna szerokość łóżka dla dwóch osób to 140 cm, ale ci, którym marzy się duże, wygodne łóżko, powinni wybrać raczej model o szerokości 180 lub nawet 200 cm. Jeżeli ktoś lub czytać lub oglądać w łóżku seriale albo pracować z laptopem (choć to wbrew zasadom higieny snu), najlepiej postawić na model z zagłówkiem, który umożliwia wygodne podparcie i chroni ścianę przez zarysowaniem czy zabrudzeniem. Jaki materac dobrać do takiego łóżka? Najlepszą opcją jest w tym przypadku futon lub materac z pianki termoelastyczne, dopasowujący się do kształtu ciała oraz minimalizujący odczuwanie ruchów drugiej osoby.

Wygodne łóżko do małej sypialni lub salonu – czy to możliwe?

W mieszkaniu nie ma miejsca na przestronną sypialnię i duże łoże małżeńskie? Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z komfortu – wystarczy wybrać odpowiednie wygodne łóżko do małej sypialni. Wbrew pozorom dobrym wyborem jest w tej sytuacji łóżko kontynentalne. Mimo że jest ono dosyć spore, to jednak rozmiar ramy jest taki sam jak rozmiar materaca, co pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkunastu centymetrów. Jeżeli natomiast potrzebne jest wygodne łóżko do salonu, który rano musi z sypialni zmienić się w pokój dzienny, warto wybrać sofę rozkładaną z futonem.

Zobacz sofy rozkładane z futonem do spania >>

Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby organizmu, warto więc wybrać specjalne łóżko dedykowane starszym osobom. Wygodne łóżko dla seniora jest przede wszystkim bezpieczne i stabilne oraz daje dobre podparcie. Nie może być przy tym zbyt niskie, ponieważ wstawanie z takiego łóżka może powodować dodatkowe kontuzje u starszej osoby. Łóżko dla seniora warto wyposażyć w wygodny materac niwelujący nacisk na szyję, ramiona oraz barki. Doskonałym rozwiązaniem może być na przykład stelaż (pod futon) z regulacją nachylenia podgłówka.

A może coś w zupełnie innym stylu?

Każdy, kto ceni sobie oryginalność i jednocześnie potrzebuje komfortowego miejsca do spania, może zamiast wygodnego łóżka wybrać równie wygodny futon i… spać na podłodze. Tradycyjne futony to materace z naturalnych materiałów, które na noc układa się na matach tatami, a w ciągu dnia zwija, by zapewnić sobie więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Spanie w stylu japońskim to połączenie wschodniej wygody i zachodniej nowoczesności: europejskie futony różnią się nieco od japońskich pod względem grubości, zwykle sprzedawane są także wraz z ramą łóżka. To niski stelaż, który – w zależności od wybranego wariantu – po złożeniu może także pełnić funkcję na przykład kanapy. Łóżka w stylu japońskim to idealna propozycja dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa i/lub dla alergików. Materac po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, dlatego świetnie sprawdza się w małych wnętrzach. Warto wspomnieć także o oryginalnym wyglądzie tego rozwiązania: futon i łóżka w stylu japońskim doskonale sprawdzają się zarówno w minimalistycznych sypialniach scandi czy japandi, jak i na przykład w salonach w stylu boho. Jeśli zależy ci na połączeniu wygody i stylowego wykończenia, sięgnij do japońskich korzeni i wybierz materac z naturalnych materiałów oraz prostą, niską ramę łóżka lub matę tatami do niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *