Kuchnia to serce każdego domu. Niezależnie od jej wielkości, liczby domowników, jak również ilości i wielkości spożywanych przez nas w domu posiłków, nasza nowa kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego zanim zdecydujemy się na jej urządzenie lub remont tej istniejącej, zaplanujmy dokładne ustawienie i rozmieszczenie poszczególnych mebli i sprzętów kuchennych.
Wygląd ma znaczenie
To, co przykuwa naszą uwagę w każdej kuchni, to przede wszystkim wygląd frontów szafek. Aktualnie na rynku znajdziemy szeroki wybór materiałów, z których wykonywane są meble kuchenne w różnych kolorach. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się fronty drewniane, jak również te wykonane na „wysoki połysk” z płyty MDF. Meble do kuchni zróżnicowane są również w swojej budowie, ścianę tylną która jest niewidoczna zazwyczaj wykonuje się z materiałów o nieco niższych parametrach. Stare, zniszczone fronty szafek możemy łatwo odnowić, stosując rozmaite okleiny meblowe, specjalne farby lub też przy odrobinie cierpliwości i fantazji, zdobiąc je na przykład techniką decoupage’u.
Rodzaj materiału
Drewniane fronty szafek wykonane są zazwyczaj z płyt o grubości 2 – 2,5 cm z sosny, świerku, olchy, a także szlachetniejszych gatunków dębu, brzozy, buku, jesionu. Decydując się na tego typu fronty, pamiętajmy, że rodzaj użytego drewna warunkuje kolor i trwałość mebli. Kolejnym popularnym materiałem do produkcji frontów są płyty drewnopochodne – wiórowe i MDF. Niewątpliwie ich zaletą, poza niższą od drewnianych ceną, jest duża odporność na czynniki fizyczne, jak również na działanie grzybów i owadów. Planując zakup frontów z płyty wiórowej, miejmy na uwadze fakt, że nieco łatwiej się odkształcają i zawilgacają, dlatego przy takim rozwiązaniu warto poszukać prostych kształtów drzwiczek. W polskich kuchniach coraz częściej można spotkać meble wykonane z materiałów niestandardowych, jak chociażby ze stali nierdzewnej i szkła, które co prawda wygląda niezwykle stylowo, jednak są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Odpowiednia ilość szafek
W aranżacji kuchni poza kolorem i stylem, niezwykle istotne będzie określenie odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie żywności, sprzętu kuchennego i niezbędnych akcesoriów. Przydatne mogą okazać się szafki kuchenne, których standardowe wymiary z reguły wynoszą 60 lub 40 centymetrów. Mogą być one zarówno stojące, jak i wiszące, charakteryzujące się różnym systemem otwierania.
Segregacjom naprzeciw
Bestsellerowym rozwiązaniem stały się szafki typu cargo, które montowane wewnątrz szafek stanowią systemy wysuwanych koszy, ułatwiając w ten sposób segregowanie przechowywanych przedmiotów oraz umożliwiając dostęp do całej zawartości pojemników.
Zrób to sam
By korzystać z funkcjonalności tego typu udogodnień w istniejącej już kuchni, można skompletować własny system, wybierając spośród oferowanych przez producentów produktów odpowiednie prowadnice i kosze, które można zamontować wewnątrz istniejących już szafek z drzwiczkami.
Sprawdź ofertę mieszkań w Poznaniu
Miejsce na blat roboczy
Kolejnym ważnym elementem w planowaniu naszej kuchni będzie wyznaczenie miejsca na tak zwany blat roboczy, który jest niezbędny do przyrządzania codziennych posiłków.
Stół, wyspa, a może barek?
W zależności od wielkości naszej kuchni, jak również oczekiwań poszczególnych domowników, poza zestawem szafek, zaplanujmy rodzaj stołu, a przy odrobinie dodatkowego miejsca również wyspę kuchenną. Z kolei kuchenny barek idealne sprawdza się w niewielkich kuchniach, stanowiąc wygodne miejsce, przy którym możemy zjeść wspólne śniadanie, wypić poranną kawę lub też przyrządzając kolację, spędzić wieczór z przyjaciółmi.
Dodatkowe szafki kontra duża lodówka
W przypadku niewielkiej kuchni w bloku, dokładnie przemyślmy wielkość i rozmieszczenie naszych mebli, jak również zakup poszczególnych sprzętów. Czasem warto zrezygnować z nieco większej lodówki, zmywarki, czy też piekarnika, przeznaczając więcej miejsca na szafki lub blat roboczy.