Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu ziemi?

Zakup ziemi jest jedną z ważniejszych decyzji. przede wszystkim ze względu na wysoki koszt całej transakcji. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników świadczących o jakości działki oraz wypytać sprzedawcę o wszelkie szczegóły związane z danym terenem. Niezbędna może okazać się również rozmowa z sąsiadami, jednak na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę dokonując zakupu ziemi?

Złóż wizytę w Urzędzie Gminy

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przed zakupem ziemi jest wizyta w Urzędzie Gminy, w celu szczegółowego zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to sprawdzić, czy dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania terenu, w przypadku którego niezbędne jest wystąpienie ze specjalnym wnioskiem. Urząd Gminy oferuje również informacje odnośnie rodzaju zabudowy mieszkaniowej, pod którą przystosowana jest działka z uwzględnieniem elementów takich jak kształt dachu, wysokość budynku czy ilość kondygnacji. Dowiesz się przede wszystkim czy działka posiada status działki budowlanej, co stanowi podstawę dalszych planów.

Warto również dokonać przeglądu księgi wieczystej, w której znajdziesz szczegółowe informacje na temat właściciela danego terenu, stanu odnośnie służebności bądź innych ograniczeń oraz hipoteki.

Sprawdź lokalizację działki

Najbardziej pożądaną orientacją działki jest ta, w przypadku której wjazd mieści się po stronie północnej, natomiast ogród od południowej (ewentualnie zachodniej). Zastosowanie takiego układu niesie korzyści w szczególności dla przydomowych roślin, które pozyskają w ten sposób najwięcej słońca w ciągu dnia.

Warto również na etapie zakupu danego terenu wizualizować dom, który planujemy w tym miejscu postawić, co pozwoli na lepsze rozmieszczenie części sypialnej, salonu oraz innych pomieszczeń.

Kształt i wielkość

W przypadku ofert ziemi na sprzedaż w serwisie Pokato, w opisie każdej z ofert uwzględnione są m.in. wymiary oraz ogólny kształt działki. Są to z pewnością elementy, na które warto zwrócić uwagę w samym procesie zakupu, jednak ich wartość zależy od przyszłego przeznaczenia samej działki. Teren o regularnych kształtach generuje mniej problemów na każdym etapie zarządzania nim i wznoszenia domu.

W przypadku chęci wybudowania domu jednorodzinnego, całkowita powierzchnia terenu powinna oscylować w granicach 600 – 800 m², co jest optymalną wielkością dla tego rodzaju budowli.

Jakość gruntów i uzbrojenie terenu

Jakość samych gruntów jest jednym z najistotniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę dokonując zakupu ziemi w Internecie. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie geologa w celu wykonania specjalistycznego badania gruntu. Sprawdzi on teren pod względem takich elementów jak:

  • nośność gruntu
  • przepuszczalność
  • poziom wody gruntowej

Po wykonaniu takiego przeglądu będziesz miał pewność, że dana działka nadaje się pod zabudowę i nie jest terenem podmokłym.

Prąd, kanalizacja, gaz – w poszukiwaniach ziemi zwróć uwagę na stan uzbrojenia danej działki. Ewentualne przyłączenie do sieci kanalizacyjnej czy elektrycznej generuje dodatkowe koszty oraz, nierzadko, problemy techniczne. Z tego względu postaw na teren uzbrojony bądź upewnij się czy istnieje możliwość podłączenia się do odpowiednich sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *