Materiał na zasłony – jak go wybrać?

Zasłony pełnią funkcje zarówno użytkowe jak też funkcjonalne. Nie tylko odpowiadają za kontrolowanie nasilenia nasłonecznienia pomieszczenia, ale są także ważnym elementem ozdobnym. Dlatego przed wyborem tkaniny na zasłony warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Sprawdźmy, jakie rodzaje materiałów są dostępne na rynku oraz czym się kierować przy ich zakupie.

 tkaniny na zasłony

  1. Tkaniny na zasłony
  2. Kierujmy się gramaturą
  3. Kolor zasłon

Tkaniny na zasłony

Zasłony mogą powstawać z różnych materiałów. Dzięki temu możemy dobierać tkaniny nie tylko pod względem ich rozmiarów, ale także gramatury i funkcjonalności. W końcu różne materiały na zasłony mogą sprawdzić się w różnych pomieszczeniach, czego warto być świadomym przed zakupem.

Najczęściej wybierane tkaniny zasłonowe to:

– aksamit – z całą pewnością należy on do najbardziej eleganckich tkanin. Najczęściej jest wykonywany z jedwabiu. Pomimo swojego lśniącego wyglądu jest dość ciężki i potrafi dobrze przyciemnić wnętrze.

– velvet – ten materiał na zasłony jest często mylony z aksamitnym. Również należy do tkanin pluszowych. Wyróżnia się miękkością oraz połyskiem.

– woal – w przeciwieństwie do aksamitu jest on znacznie lżejszy. Jest to delikatna, mleczna tkanina o nieprzejrzystej powierzchni. Przepuszcza ona jednak promienie słoneczne.

– szyfon – to kolejny lekki materiał. Szyfon to tkanina plecionkowa o ażurowym, prześwitującym splocie.

– tafta – tkanina zasłonowa, która powstaje z jedwabiu. Jest ciężka oraz sztywna. Jej cechą charakterystyczną jest szeleszczenie oraz mienienie się.

Kierujmy się gramaturą

 materiały na zasłony

Jak widzimy, wybór tkanin jest niemały. Do tego dochodzą różne kolory oraz wzory. Skąd zatem wiedzieć, który materiał na zasłony jest dla nas idealny? W pierwszej kolejności należy uwzględnić docelowe pomieszczenie, a następnie wybrać pod nie tkaniną o odpowiedniej gramaturze.

Jak to jednak wygląda w praktyce? Na szczęście nie musimy być krawcami, aby dobrać odpowiednią tkaninę i cieszyć się spektakularnym efektem. Warto zacząć od wielkości pomieszczenia, gdzie ma się znaleźć zasłona. Jeśli jest ono małe, tkanina nie powinna przytłaczać. Dlatego lepiej unikać grubych i ciężkich tkanin, które będą wypełnione wzorami. W przypadku kuchni czy salonu najlepiej sprawdzą się lekkie zasłony. Natomiast salon może być wzbogacony o cięższy element. Pamiętajmy, że grubsze tkaniny na zasłony przykuwają uwagę. Dlatego muszą być dobrane względem kolorów ścian oraz mebli.

Ponadto zwróćmy uwagę na przeznaczenie pomieszczenia. W niektórych pokojach może nam wręcz zależeć na ograniczeniu dostępu do światła lub możliwości jego kontrolowania. Wtedy z całą pewnością przydadzą nam się zasłony wykonane z tafty lub z aksamitu. W inny razie, kiedy zasłona ma być tylko dekoracją, możemy zdecydować się lekki szyfon, czy też woal. Znaczenie ma także jakość materiału, dlatego zasłony na metry oraz tkaniny kupujmy tylko w sprawdzonych sklepach jak: https://alena-firany.pl/material-na-zaslony.html.

Kolor zasłon

 Tkaniny zasłonowe

Ostatnią, ale równie ważną zasadą jest wybór zasłon pod względem kolorystycznym. Muszą one bowiem jak najbardziej współgrać z pomieszczeniem, w którym się znajdują. Dlatego, jeśli pokój jest minimalistyczny lub monochromatyczny, możemy wybrać tkaninę, która będzie albo w kontrastowym kolorze lub posiadała delikatny wzór. Dzięki temu uda nam się przebić biel ciekawym akcentem kolorystycznym. Z kolei, jeśli nasze ściany pokryte są wyrazistym kolorem lub są pełne wzorów, uważajmy aby nie osiągnąć efektu pstrokacizny. W tym celu lepiej jest wybrać zasłony o spokojniejszej barwie, która nie będzie dominowała w przestrzeni, a tylko dopełni dotychczasowy już efekt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *