Malowanie płytek – krok po kroku

Po latach użytkowania każda powierzchnia ulega zniszczeniu – pojawiają się pierwsze ślady eksploatacji czy trudne do usunięcia zabrudzenia. Tak samo jest też z płytkami ceramicznymi. Zamiast kuć ściany lub podłogi, tańszym i szybszym sposobem jest pomalowanie płytek odpowiednią farbą. Zobacz, jak pomalować płytki krok po kroku!

Czy każdy rodzaj płytek można pomalować?

Czy malowanie płytek ceramicznych to coś trudnego? Oczywiście, że nie – to zdecydowanie łatwiejsze niż wymiana ich na nowe. Jednak każdy rodzaj płytek wymaga zastosowania odpowiednich środków. Zależy to od powierzchni płytki (przede wszystkim od rodzaju ceramiki, jakiej użyto do produkcji kafla) oraz warunków pomieszczenia. Czy każdy rodzaj płytek można pomalować? Tak, ale zupełnie inną farbę należy użyć w przypadku malowania płytek do łazienki, a inną do kuchni czy na balkon.

Jak wybrać farbę do malowania płytek?

Płytki ceramiczne mają gładką i śliską strukturę, dlatego zwykła farba po nich spłynie. Dlatego istotne jest, by wybrać odpowiednią farbę. Płytki ceramiczne można malować przy pomocy farb:

  • Epoksydowych (jedno- lub dwuskładnikowych),
  • Alkidowouretanowych,
  • Akrylowych, ale przeznaczonych specjalnie do płytek.

 Farba do malowania płytek ceramicznych - polifarb.lodz.pl

Malowanie płytek kuchennych i łazienkowych jest proste, ale należy wybrać farbę, która będzie odporna na:

  • wilgoć oraz wodę,
  • szorowanie,
  • tłuszcz,
  • wyższe temperatury,
  • detergenty i środki myjące,
  • uszkodzenia,
  • plamy.

Dodatkowo wybierając farbę do malowania płytek ceramicznych, należy postawić na taką, której przeznaczenie zostało jasno określone przez producenta. Nie wiesz, gdzie znaleźć wysokiej jakości produkt? Sprawdź producenta farb – Polifarb Łódź i zapoznaj się z jego pełną ofertą: https://polifarb.lodz.pl/pl/.

Malowanie płytek – jak to zrobić?

Malowanie płytek, zarówno ściennych, jak i podłogowych wygląda tak samo. Przed przystąpieniem do malowania należy także przeczytać wszelkie zalecenia, które znajdują na opakowaniu farby do płytek. To tam znajdują się najważniejsze informacje o tym, jakie warunki powinny panować w czasie malowania ceramiki.

#1: Przygotowanie podłoża przed malowanie płytek

Niezależnie od tego, czy malujesz płytki podłogowe czy ścienne – trzeba je najpierw odpowiednio przygotować. Powierzchnia powinna być odtłuszczona i umyta, na brudnej powierzchni farba nie będzie się odpowiednio trzymać. Warto także zabezpieczyć meble i miejsce łączenia płytek ze ścianą (np. przy pomocy taśmy papierowej).

#2: Gruntowanie podłoża

Większość farb wymaga wcześniej specjalnego gruntowania. Nadaje on powierzchni chropowatej struktury, co powoduje, że farba lepiej przylega do podłoża.

Farbą do gruntowania należy pomalować całe płytki, w tym także fugi. Warto postawić na pędzel bądź wałek z krótkim włosiem. Warto pamiętać, że czas schnięcia płytek jest uzależniony od farby i może nieco potrwać. Ostateczne malowanie płytek ceramicznych warto odłożyć na kolejny dzień.

#3: Malowanie płytek przy pomocy farby

Po odczekaniu min. 24 godzin można przystąpić do malowania płytek ceramicznych. W zależności od koloru oraz rodzaju wybranej farby można nanieść jedną lub dwie warstwy farby. Należy jednak pamiętać, by odczekać kilkanaście godzin przed położeniem kolejnej warstwy.

Warto pamiętać, że specjalistyczne farby do malowania płytek podłogowych i ściennych „dojrzewają”. Co to oznacza? Do czasu schnięcia (czyli 3-4 dni) należy doliczyć także kilka kolejnych dni, w trakcie których farba powinna odpocząć. W tym czasie powłoka nabierze odpowiednich właściwości, stanie się odporna na ścieranie oraz ulegnie utwardzeniu. Należy pamiętać, aby nie myć i nie wycierać świeżo malowanych płytek ściennych lub podłogowych kolejnego dnia po pomalowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *