Łazienkowe rozwiązania na miarę XXI wieku. Sprzęty, rady i porady w jednym

Obecnie inteligentne rozwiązania stosuje się w całym domu. Jednak miejscem, gdzie w sposób szczególny są one potrzebne jest łazienka. Dzięki systemom automatycznym działającym na czujnik ruchu, temperatury czy wilgotności, ogranicza się dotykanie sprzętu łazienkowego, a tym samym również roznoszenie bakterii. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinna prezentować się łazienka na miarę XXI wieku, to zdradzimy Ci „smart” rozwiązania.

Oświetlenie uruchamiane na czujnik ruchu

Choć takie rozwiązania stosuje się głównie na zewnątrz budynku, to są także doskonałym wyborem do łazienki. Oprawy świetlne z żarówkami led nie muszą być uruchamiane tradycyjnym włącznikiem, a np. klaśnięciem w dłonie czy po prostu rejestrując ruch. Na włącznikach, podobnie jak na klamkach gromadzi się mnóstwo bakterii, dlatego takie rozwiązanie jest jak najbardziej innowacyjne. Jeśli chodzi o drzwi, automatyka nie jest konieczna, ale zamiast tradycyjnej klamki można zdecydować się na uchwyt, którego nie trzeba chwytać w dłoń, a można przyciągnąć czy popchnąć ręką. Wracając do oświetlenia warto wybrać do łazienki oprawy, które dają dużo światła, ale nie zajmują wiele miejsca. Najlepiej sprawdzą się oczka led albo plafony. Warto wybrać żółtą barwę światła, która jest bardziej przytulna. Można również zdecydować się na kolorowe żarówki led oświetlające poszczególne strefy. Zatem design połączony z bezpieczeństwem i sterylnością.

Ceramika i armatura podtynkowa – sterylne rozwiązanie, ale trudniejsza konserwacja

Wiele osób decyduje się na ceramikę i armaturę podtynkową słusznie zauważając, że zajmuje mniej miejsca, a tym samym ułatwia utrzymywanie łazienki w sterylności. Tak jest w istocie, choć warto wiedzieć, że to rozwiązanie ma również pewną wadę. W przypadku awarii konieczne może być skuwanie płytek. Jest jednak coś istotniejszego na co warto zwrócić uwagę, a mianowicie systemy automatyczne i oszczędzające wodę. Zatem toaleta samospłukująca, niekoniecznie modelu japońskiego, ale działająca na czujnik ruchu i temperatury jest jak najbardziej pożądana. Istotne znaczenie ma również armatura umywalkowa. Ona również powinna zapewniać np. automatyczne mieszanie wody ciepłej i zimnej, a także uruchamiać strumień po zbliżeniu rąk. Dzięki temu zachowuje się maksymalną sterylność korzystania z umywalki. W przypadku prysznica można zdecydować się na ten, który łączy się poprzez bluetooth z głośnikiem. Dzięki temu można słuchać pod prysznicem ulubionej muzyki całkowicie bezpiecznie.

Urządzenia i akcesoria ułatwiające życie

Korzystanie z łazienki trzeba sobie ułatwiać, dlatego bardzo ważny jest dobór akcesoriów i urządzeń sanitarnych. Świetnie sprawdzą się automatyczne dozowniki do mydła czy też płynu dezynfekcyjnego. Tutaj trzeba pamiętać o regularnej wymianie baterii. Pojemniki na ręczniki papierowe są świetnym rozwiązaniem, ale automatyczne podajniki jeszcze lepszym. Zamiast decydować się na kolejną porcję wykorzystywanej celulozy, można wybrać suszarki kieszeniowe do rąk. Wśród nich znajdą się wyspecjalizowane modele wyposażone w filtry HEPA, neutralizujące bakterie, wirusy i grzyby. Krótki czas suszenia poniżej 10 sekund jest kolejną zachętą. Co ważne nie trzeba korzystać z mniej higienicznego bawełnianego ręczniczka do wycierania rąk przy umywalce. Suszarka kieszeniowa do rąk przede wszystkim nie zajmuje wiele miejsca, a dodatkowo jej kolor można dopasować do pozostałych akcesoriów łazienkowych. Ponadto można zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Poza filtrem HEPA, wyposażony jest w lampę UVC, która neutralizuje bakterie i wirusy. Jeśli znajdzie się na nią miejsce, to z pewnością się przyda. Najbardziej przydatne będzie urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko oczyszcza, ale również w razie potrzeby nawilża powietrze, sprawiając, że jest zdrowe i pozbawione zarazków.

Design na miarę XXI wieku

Wszystkie rozwiązania łazienkowe są przydatne i zapewniają większą sterylność i komfort, ale ważny jest też ogólny design. Poza płytkami można zdecydować się również na panele szklane, np. oddzielające strefę toaletową od umywalkowej. Może się na nim znaleźć dowolna grafika. Przeciwieństwem będzie łazienka urządzona w surowej stylistyce. Beton dekoracyjny na ścianach i posadzka betonowa lub szary gres podłogowy imitujący metal, pozwolą stworzyć industrialny design.

Jest wiele sposobów na to, by urządzić łazienkę na miarę XXI wieku. Nasze propozycje są odpowiednie dla osób prywatnych, ale jeszcze lepiej sprawdzają się w toaletach publicznych, wszak w nich sterylność i oszczędność jest bardzo ważna, a estetyka też ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *