Łańcuchy napędowe w przemyśle – zastosowanie i cechy

W dzisiejszych, licznych zakładach przemysłowych to właśnie silniki i turbiny zużywają energię do wytwarzania obrotowego ruchu mechanicznego. Ten z kolei jest niezbędny do procesów produkcyjnych czy przemysłowych. Aby wykorzystać z tego ruchu jak najwięcej, albo w ogóle – umożliwić odpowiednie działanie w celu wykonania efektywnej pracy – musi istnieć sposób przeniesienia go na inne elementy i maszyny. Jedną z metod przenoszenia mocy jest użycie specjalistycznych łańcuchów napędowych w połączeniu z kołami zębatymi.

Łańcuchy napędowe składają się z serii ogniw, które zazębiają się z zębatkami. Napędy łańcuchowe pełnią trzy podstawowe funkcje. Odpowiadają przede wszystkim za wydajne przenoszenie mocy i materiałów w możliwie krótkim czasie.

Do czego służą łańcuchy napędowe?

Napędy łańcuchowe służą mówiąc ogólnie do przenoszenia mocy z jednego elementu na drugi. W szczególności przenoszą prędkość i moment obrotowy za pomocą połączonego łańcucha i kół zębatych. Nie bez powodu dzisiejsze firmy działające w branży starają się bazować na najwyższej jakości komponentach, które z powodzeniem wytrzymują duże obciążenie podczas wielogodzinnej pracy. Łańcuchy napędowe sprawdzają się świetnie w tym zadaniu ponieważ zęby koła łańcuchowego i odpowiednia konfiguracja łańcucha zapewniają dodatni współczynnik prędkości. Tak dobrze zaprojektowany mechanizm umożliwia przenoszenie dużej ilości momentu obrotowego na niewielkiej przestrzeni. Stąd też nic dziwnego, iż wysokiej jakości łańcuchy napędowe są dziś stosowane w fabrykach przemysłowych i zakładach produkcyjnych.

Obecne praktycznie wszędzie w przemyśle napędy łańcuchowe są używane w wielu gałęziach biznesu. Ich głównym zadaniem jest efektywne przesuwanie, przenoszenie i ciągnięcia różnych materiałów. Napędy te mogą być używane do bezpośredniego przesuwania obiektów poprzez mocowanie kolejnych elementów. Łańcuchy napędowe mogą być także wykorzystywane do zaplanowanej synchronizacji lub ruchów czasowych. Na przykład przemysłowe silniki spalinowe wykorzystują napędy łańcuchowe do zaworami.

Zalety stosowania łańcuchów napędowych

Istnieje kilka zalet i wad stosowania napędów łańcuchowych w porównaniu z innymi typami dostępnych mechanicznych układów napędowych. Do zalet niewątpliwie można zaliczyć to, iż nie ślizgają się, dlatego też można je uznać za o wiele bardziej wydajne od odpowiedników. Łańcuchy napędowe są także mniejszych rozmiarów, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w różnych konstrukcjach. Są odporne na wysokie temperatury, co sprawia, że mogą pracować przez długi czas bez konieczności wykonywania przerw. Wybierając łańcuchy napędowe na pewno warto jest skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Warto także pokazać, iż nowoczesne modele łańcuchów napędowych działają równie efektywnie niezależnie od oleju czy smaru. Ten zestaw zalet sprawia, że z powodzeniem łańcuchy napędowe odnajdują swoje miejsce w wielu dzisiaj funkcjonujących firmach i bez wątpienia z roku na rok stają się coraz bardziej dopracowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *